Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren agricol din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren agricol din mostenire

Buna ziua,

Se poate vinde un teren agricol mostenit de la parinti daca arendasul se opune ,avand un contract semnat cu unul dintre parinti, inainte de decesul acestuia?
Mentionez ca s a realizat succesiunea si eu sunt unicul mostenitor.Se poate realiza aceasta vanzare a terenului ,chiar daca arendasul are contract semnat cu unul dintre parinti ininte de decesul acestuia?
Arendasul are drept de preemptiune. daca nu si l va exercita puteti sa l vindeti oricui.
are drept de preemtiune chiar daca contractul de arenda nu este semnat cu mostenitorul adica EU, si cu parintele decedat?arendasul nu doreste decat sa blocheze vanzarea pentru a exploata in continuare terenul.ce ma sfatuiti in situatia asta? mentionez ca am un cumparator care m a sfatuit sa semnez un contract de arendare cu el pt a si exercita drept de preemtiune.
sper sa nu gresesc,dar contractul de arenda inceteaza daca una din parti a decedat,deci trebuia sa faca un nou contract de arenda cu dvs ca si mostenitor.si nu are cum sa se opuna daca dvs doriti sa-l vindeti
cam gresiti...chiar daca decedeaza proprietarul contrctul se deruleaza cu mostenitorii acestuia . Uitati va in contract si vedeti conditiile de reziliere. Daca nu si exercita dreptul de preemptiune il puteti vinde.
nu am contractul,arendasul nu vrea sa mi l prezinte,l am vazut doar la primaria localitatii pe raza caruia se afla terenul.daca semnez un alta contract de arendare ce se poate intampla?