avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1835 soluții astăzi
Forum Activitate irimievlad

Activitate irimievlad

Buna ziua,
am un pfa si cod caen 4619 intemedieri comert cu produse diverse

ce inseamna mai exact produse diverse
de exemplu pot sa intemediez acte de comert cu autoturisme ?
sau pot sa caut clienti pentru cineva care vrea sa-si cumpere un apartament ?

ca sa incasez comisionul este nevoie si de contract sau doar factura chitanta sau bon fiscal ?

pot sa intemediez si pentru persoane fizice, nu pfa sau firme , de exemplu sa caut o masina pentru cineva si sa primesc comision ?

la produse diverse intra orice ?
Răspuns la discuția Citatie Suspect Evaziune Fiscala
noile prevederi care se aplica din 01,02,2014 se aplica si pentru faptele comise inainte de acest termen ?

sau pentru evaziune din 2011 2012 etc se poate aplica amenda administrativa daca prejudiciul este mai mic de 50,000 euro ?:
nimeni nu poate ajuta cu un sfat ? multumesc
buna seara, va rog sa ma lamuriti cu o problema

daca am venituri din dividende dar am avut si venit din persoana fizica autorizata trebuie sa platesc contributie la sanatate si pe dividende ?

eu am avut un venit pe pfa mai mic de minimul pe economie, adica aproximativ 3000 lei pe an si venitul din dividende este de 15,000 lei pe an

cum se calculeaza contrinutia cass ? o sa platesc la minimul pe economie x12 luni sau o sa platesc si pe dividende ?

ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
a) *** Abrogat;
b) investiţii;
c) premii şi câştiguri din jocuri de noroc;
d) operaţiunea de fiducie, potrivit titlului III;
e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art. 78.

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

la 296^21 alin. (1) lit. a) - d), sunt incluse si veniturile din activitate independente, pfa

multumesc