Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS sanatate pentru venituri din dividende, alte ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS sanatate pentru venituri din dividende, alte surse, etc

buna seara, va rog sa ma lamuriti cu o problema

daca am venituri din dividende dar am avut si venit din persoana fizica autorizata trebuie sa platesc contributie la sanatate si pe dividende ?

eu am avut un venit pe pfa mai mic de minimul pe economie, adica aproximativ 3000 lei pe an si venitul din dividende este de 15,000 lei pe an

cum se calculeaza contrinutia cass ? o sa platesc la minimul pe economie x12 luni sau o sa platesc si pe dividende ?

ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
a) *** Abrogat;
b) investiţii;
c) premii şi câştiguri din jocuri de noroc;
d) operaţiunea de fiducie, potrivit titlului III;
e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art. 78.

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

la 296^21 alin. (1) lit. a) - d), sunt incluse si veniturile din activitate independente, pfa

multumesc
irimievlad, utilizator
nimeni nu poate ajuta cu un sfat ? multumesc