avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ursu_andy

Activitate ursu_andy

Buna seara.
Am o problema si sper ca ma puteti ajuta.
In 2008 am deschis o societate care a primit si autorizatie pt instalarea sistemelor de securitate. La inceputul anului 2009 am facut o lucrare mica in domeniul electric dupa care am fost nevoit sa plec din tara (am avut oportunitatea unui loc de munca). Am platit datoriile la stat dupa care am lasat pe tatal meu imputernicit cu aceasta firma (sa duca documentatiile la IGPR ca nu facem nici un fel de activitate - sa nu pierdem licenta). Nu am avut nici un angajat doar eu am facut lucrarea.
In aceasta luna a ajuns acasa o citatie ca ORC cere dizolvarea firmei pe motiv ca au trecut 3 ani de inactivitate.
Totusi eu as vrea sa pastrez aceasta firma deoarece intentionez sa ma intorc in tara si sa ma apuc de treaba. Se mai poate face ceva sau e prea tarziu?
Precizez ca firma avea ceva datorii dupa ce am plecat din tara (impozitul forfetar pe care nu l-am achitat).
Exista pericolul daca firma se dizolva eu sa am cazier financiar si practic sa nu mai pot deschide alta firma (daca pe aceasta nu o mai pot salva)?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc.
Este normal ca in cazul unui proces de insolventa a unei societati, salariile angajatilor sa fie blocate si intarziate pana la finalizarea procesului de insolventa, mai ales al celor care au parasit acea firma (somaj, demisii, etc)?

Este adevarat ca executorul judecatoresc decide toate activitatile acelei firme (inclusiv plata salariilor angajatilo), iar fostul administrator nu mai are drept de decizie in cadrul firmei?

Va multumesc.