avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate SMarius2016

Activitate SMarius2016

Buna ziua,
Am si eu o intrebare referitoare la executarea silita si sper ca cineva cu competente in domeniu sa-mi poata raspunde.
Problema mea este urmatoarea:
In urma cu cativa ani am luat un credit de nevoi personale. Pentru ca nu l- am achitat integral un executor judecatoresc a inceput procedura de executare, pana acum aproximativ un an, cand a dispus INCETAREA executarii silite pe motiv ca nu a gasit bunuri, conturi etc.
Toate bune pana in urma cu cateva zile cand am semnat un contract de munca cu timp partial, si un alt executor a inceput executarea aceluiasi contract.
Intrebarile sunt: poate acest executor sa deschida un dosar ce a fost declarat incetat de alt executor, exista cai de atac a executarii silite?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca notarul la care semnati contractul de vanzare-cumparare il poate lamuri pe proprietar. In mod normal cand mergeti la notar acesta cere actele necesare (act de proprietate, cerificat energetic, certificat de neurmarire fiscala, adeverinta de la asociatia de proprietari s.a dupa caz) si contul proprietarului pentru virarea sumei de bani. Moneda in care se face plata e alegerea partilor daca banii nu provin dintr-un credit. Daca provin din credit atunci banca va vira direct in contul proprietarului suma de bani, conform contractului de creditare.
Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea problema:
Locuiesc intr-o casa administrata de Statul Roman, in care se afla 6 apartamente. Un singur vecin a cumparat imobilul in care a locuit apoi l-a vandut. Noul vecin a venit si a inceput sa construiasca noi garduri si porti pe motiv ca-si doreste sa nu fie deranjat. Eu locuiesc in spatele curtii si prin urmare acum trebuie sa trec prin alte 2 curti ca sa ajung acasa. Pe la el prin curtea nou formata oricum mai trebuie sa treaca si alti doi vecini: unul nu are baia in casa si trebuie sa vina la baie, iar celalalt are o boxa la care are acces tot prin spatele casei. Mentionez ca terenul nu este iesit din indiviziune iar drum de acces nu a lasat (nici nu are cum sa lase pentru ca terenul este ingust). Cui ar trebui sa ma adresez pentru a stopa contruirea acestor constructii pentru care nu are niciun act?
Cred ca nu a-ti inteles corect. Oricum trebuia sa cereti o copie dupa contractul semnat. In acel contract deobicei scrie ca aveti obligatia sa platiti un comision de x% daca cumparati imobilele prezentate de prestator pentru care a-ti semnat fisa de vizionare si numai pentru acelea. Normal ar fi fost sa va interesati de la inceput de comisionul practicat de agentia imobiliara. Faptul ca cealalta agentie va ofera comision 0, sau un comision mai mic nu cred ca va ajuta foarte mult (e ca si cum faceti abonament la un serviciu de internet de 10 Euro, iar maine gasiti oferta cu 5 Euro si doriti rezilierea contractului facut ieri). Puteti castiga eventual invocand lipsa de transparenta a agentiei, faptul in care s-a incheiat contractul (datele prietenului si semnatura Dvs., etc). Comisionul de 2-8% era scris in contract?



www.avocatnet.ro/content/for...
1. Nu stiu cum dovedea. Momentan mi s-a adus la cunostinta ca s-a dus la biroul tamponari unde s-a constat ca are urma unei lovituri. Politista mi-a zis ca nu vine nimeni sa se planga degeaba.
2. Nu cunosc. Nu mi s-a adus la cunostinta.
3. Masina mea se deplasa. Problema e ca nici eu nu reusesc sa inteleg.
4. Asa este. Am avut o zi incarcata nu mai gandeam logic si nici nu sunt genul de om pus pe scandal numai ca acum simt ca am fost "fraierit".
5. Nu puteam sa scriu ce s-a intamplat pentru ca eu nu am simtit impactul. Dar ca sa fiu cinstit am trecut pe strada respectiva in jurul acelei ore.
6. Nu mi-a fost inmanat. D-na politista a pastrat declaratia facuta de mine ca "desteptul" si a zis ca o sa faca procesul verbal in caz ca nu ma prezint la amiabila. Amiabila n-am facut-o inca si nici nu am vazut masina accidentata, urmeaza sa ne intalnim zilele urmatoare. Pe ce baza? Nu stiu... Suspect ... Sa zicem bunavointa din partea ei. Dar suspecta bunavointa asta. Eu ma gandesc ca nu avea baza legala sa faca asta.
7. Asta ma intrebam si eu. Si ma intrebam daca mai pot face ceva din moment ce am semnat minunata declaratie.

PS Ceea ce mi se pare mie suspect este faptul ca dupa ce l-am contactat pe "accidentat", dupa cum mi-a fost sugerat, accidentatul a cerut sa vorbeasca cu Dna Politista. La un moment dat Dna Politista a plecat in birou cu telefonul meu unde si-a continuat convorbirea cu acesta. Aici este punctul de maxima lipsa de transparenta care m-a pus pe ganduri.
Buna ziua,
am urmatoarele nedumeriri:
astazi am fost cautat de politia rutiera, pentru un eveniment rutier care a avut loc in urma cu o zi, fara ca eu sa fi luat cunostinta de el. Mai exact, ieri politia a primit o sesizare, la biroul tamponari, care a reclamat faptul ca i-am sters masina parcata. Locul in care s-a produs accidentul este o strada ingusta cu 2 benzi, cate o banda pe fiecare sens si cu trotuare inguste de cca 50 cm. Conform declaratiei facuta la biroul rutier el era parcat cu 2 roti pe trotuar iar cu celalalte 2 pe partea carosabila.
Buuun. Astazi, citat fiind de politia rutiera am sunat la ei sa vad despre ce este vorba si n-au vrut sa-mi zica decat daca ma deplasez la ei, pana la ora 16, ca daca nu raman fara permis. (am sunat pentru ca nu am fost citat eu direct, citatia a venit la sediul social al firmei, masina fiind pe firma, si am vrut sa vad despre ce este vorba si din ce data este accidentul pentru ca autovehiculul fiind pe firma a fost condus de mai multi soferi.).
Ajuns la biroul tamponari am fost luat la misto, cum ca nu am cum sa nu stiu de cele intamplate. Pana la urma mi s-a dat declaratia Dnului "accidentat" pe care am reusit sa o inteleg seara cand am ajuns acasa (am reusit sa-i fac o poza) care contine 2 propozitii care se contrazic : 1 - ca se deplasa de pe str. x spre strada y si 2 - ca era stationat.
In fine, fiind sub presiunea timpului si a arogantelor politistei, de "destept" ce am fost am dat o declaratie dupa dictarea D-nei Politista care coincide cu declaratia lui.
Dupa 2 ore, de asteptare a procesului verbal (am prins si pauza de masa) D-na Politista mi-a inmanat actele, fara proces verbal, si mi-a sugerat sa-l sun pe "accidentat" sa facem o "amiabila".

E corecta procedura? Sau am fost pacalit?