avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate Tberius

Activitate Tberius

Buna seara,

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din ce am inteles saptamana viitoare urmeaza sa fie chemati la sectia de politie. Sper sa ajute in vreun fel. Oricum o adaug noutati imediat ce apar.
Va multumesc pt raspunsuri. Referitor la instalare sistem de supraveghere exista vreo prevedere la cum sa-l instalez. Intreb deoarece avand cunostinte de retelistica si IT il pot instala singur. Multumesc
In primul rand va multumesc pt raspuns .
Totul a inceput cand ea s-a intors din Italia pana atunci nu am mai avut probleme cu nici un vecin , in trecut a mai avut probleme cu legea. (Furt de la o fabrica din ce barfesc vecinii) iar acum sigur are un motiv pt care nu mai poate pleca. Ginerele ei consuma bauturi alcoolice iar ea il intarata sa faca scandal.

Va rog daca puteti sa-mi mai raspundeti: daca politia se misca cum ati spus dumneavoastra care este urmatorul organ caruia ma pot adresa?
Buna seara,

Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Sunt disperat si nu stiu ce pot face pt ca nu am mai fost pus in situatii asemanatoare.

Stau la casa. Intr-o noapte m-am trezit speriat pt ca o vecina arunca cu pietre unde am doua masini parcate.Am iesit afara a inceput sa-mi adreseze injurii si amenintari spunand sa-mi leg cainele ca latra.. Mentionez ca tarcul unde se afla cainele se afla la aprox. 20 de m de gard iar seara ii dau drumul in curte ca masura de siguranta in 2005 fiindu-mi sparta casa si fiindu-mi furata suma de 20 000 de euro (autor necunoscut bineinteles...atunci nu aveam caine)

Revenind la intamplarea mentionata ; a doua zi m-am dus la politie si am anuntat incidentul cu pietrele ,injuriile si amenintarile adresate. Am primit apoi o adresa de la politie ca i s-a pus in vedere sa nu ma mai deranjeze. Saptamana trecuta cu toate ca si respectiva a primit adresa respectiva a repetat acelasi lucru (pietre si injurii). Au inceput si alte hartuiri; mi-a blocat cu masina accesul in curte. M-am dus la politia locala azi 16-08-2017 ..au venit au constatat ..fotografiat si le-au lasat o hartie in parbriz. Seara aceasta a iesit ginerele numitei mai sus cu o bata si a inceput sa bata in poarta si sa ameninte. Am fugit si ne-am incuiat in casa ( eu, maicamea si viitoarea sotie). Am sunat la 112 au venit ne-au vorbit ironic spunandu-ne sa ne punem bodyguard, suprins ca nu ne-au gasit batandu-ne si au plecat. Au uitat sa spun ca am primit amenintari de spart casa si ma gandesc ca poate asta urmaresc.


Nu stiu ce pot face pentru ca ma tem pt viata mea si a familiei ei recunoscand inclusiv in fata politiei ca a venit cu bata si nici macar nu s-a chinuit sa minta afirmand ironic a amenda e mica de doar "500 de ron".

Pe fuga am filmat cu telefonul. Anexez.

[ link extern ]

[ link extern ]

Intr-o tara unde nimeni nu face nimic , unde nici politia nu mai este respectata , nu are imaginea care ar trebui , poate exista cineva care imi poate da un sfat profesionist.

Multumesc

Răspuns la discuția Accident auto Slovacia
Buna ziua,

Masina este din 2001 nu are si nu poate beneficia de CASCO. Dosarul a fost deschis pe RCA in Romania cu ajutorul brokerului care mi-a incheiat polita de asigurare am gasit corespondentul RCA-ului BMW din Slovacia. Mi s-a spus ca nu e nevoie sa fac eu traducerea deoarece odata ce le depun la dosar le vor traduce cei de acolo si doar daca o sa mi se ceara in mod expres pe parcurs sa traduc eu ceva.A venit un agent a fotografiat masina a luat toate documentele a deschis un dosar si mi-a spus ca o sa fiu sunat in cateva saptamani 2-3 .

Mi-a lasat un numar de telefon si o persoana de contact am sunat la acel numar dupa vreo 3 saptamani si mi s-a spus ei au trimis toate documentele in Slovacia la firma de asigurare de acolo si ca dosarul e la tehnic si ca mai dureaza pe masura ce se verifica.


Nu au fost raniti in urma accidentului s-a deschis dosar de dauna din ce stiu (sper ca ma exprim corect nu e tocmai domeniul meu)


Din ce am tradus in Slovacia pe procesul verbal incheiat apare ca vinovat pietonul care a incalcat nu stiu ce articol apoi e relatat accidentul cum ca BMW-ul a pierdut controlul s-a rasucit si ne-a lovit.
Doresc in principiu sa pastrez masina.
Buna seara,

Deranjez si eu cu o intrebare , mai exact am nevoie de niste lamuriri. Acum aproximativ o luna am avut un accident in Slovacia eu fiind la volanul unei autoutilitare Mercedes Sprinter . Un BMW care circula din sens opus cu viteza foarte mare a intrat intr-un parapet s-a rotit pe sosea si a intrat in noi in partea stanga si ne-a proiectat cu partea dreapta intr-un mal de pamant fiind zona de padure cu rapa si parapet pe partea stanga si padure pe dreapta.

Conducatorul BMW-ului a declarat ca a incercat sa evite o persoana care circula pe marginea drumului. Nu am inteles acest lucru deoarece persoana pur si simplu circula pe margine nu a iesit in fata masinii ci doar soferul avut niste reactii necontrolate ca si cum s-ar fi speriat a tras stanga apoi dreapta brusc de volan. Povestea e foarte lunga a venit politia , descarcerarea ne-a scos masina intepenita intr-un mal de pamant (masina este lovita stanga dreapta ).
Sper sa nu omit detalii importante.

Cert e ca a venit politia a discutat doar cu persoana respectiva eu neintelegand limba; nici unul dintre agentii veniti nu vorbea engleza, mie doar mi-a pus aparatul etilotest rezultatul fiind 0.
Politia a venit impreuna cu persoana care era pe marginea drumului au discutat impreuna cu soferul BMW-ului si tot ce am primit a fost o hartie cu care sa pot trece granita in Ungaria in care se specifica ca a avut loc un accident din vina unui pieton.

Dupa mult chin a doua zi am adus un translator am dus masina la un service local unde am facut o reparatie provizorie la partea mecanica pt a putea veni cu masina pe roti in tara.(bineinteles insotita de factura) Impreuna cu translatorul si cu patronul servicelui care m-au ajutat enorm am fost la sectia de politie unde abia acum agentii mi-au dat o hartie scrisa in care e povestit accidentul, numarul politei de asigurare a BMW-ului precum si numele soferului si a pietonului urmate de datele acestora.

Patronul servicelui a chemat si un agent de la firma de asigurari a BMW-ului si au facut o constatare locala ,fotografii la masina etc. Au spus ca din punctul lor de vedere nu sunt probleme .

Am ajuns cu masina in tara am deschis dosar si de atunci astept un raspuns care intarzie sa vina.
Am mers in mai multe serviceuri locale care mi-au spus ca din punctul lor masina e dauna totala chiar daca masina mecanic e ok ...tablaria fiind toata afectata iar pretul reparatiilor depasesc pretul masinii (sprinter 2001 ..lovit de-a lungul stanga- dreapta).

Nu stiu ce sa fac intre timp..eu stagnez..nu am un raspuns ..ca sa stiu ce pot face cu masina..o repar sau nu..o dezmembrez etc.
Care ar fi termenul legal in care trebuie sa primesc acest raspuns? sau ce as putea face intre timp?

Parerile sunt impartite unii zic ca nu o sa primesc nimic de la asigurari ca vinovat e pietonul..insa pe mine nu m-a lovit pietonul ci o alta masina.....asa foarte frumos conducatorul BMW-ului putea declara ca l-a deranjat lumina sau i-a iesit un iepure in cale.

Cum se procedeaza in acest caz?