avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian Eduard

Activitate Lucian Eduard



adriandimitriu a scris:

E foarte adevărat și poate ar fi fost bine ca mărirea să se facă la 2-3 ani, în funcție de inflație. Tot ce puteți face e să contestați legalitatea. Dacă tarifele sunt aliniate costurilor reale, puteți doar face presiuni. Au mai fost precedente, de ex., creditele în franci elvețieni


Ideea este ca exista o lege din 2020 care spune clar ca toți cei care sunt in situația noastră, care plătim chirie la stat pentru curte (eu de ex sunt Propietar doar pe terenul de sub construcție, curtea și aleea sunt propietatea statului) avem acest drept de a deveni proprietari pe curte, însă nu exista personal calificat in primărie care sa facă aceste demersuri, sunt mii de solicitări și degeaba, niciunul dintre noi pana acum 2-3 luni (de atunci nu m-am mai interesat) nu a reușit sa fie împroprietărit. Eu am depus cererile/actele printre primii 150 și pana acum nu s-a rezolvat nimic, mi-au cerut acte in plus pe care nu le-am putut obține de la nici o primărie (fiecare primărie spunea sa apelez la cealaltă primărie) eu am renunțat, aștept sa văd daca ma mai contactează cineva… deși e interesul meu și știu ca ei nu vor face nimic…poate totuși vor Răspunde primăriile la solicitările mele. Intr adevăr au răspuns in cele 30 de zile: nu este de competentă noastră, adresați-va la primăria x…. Nimic nu e clar in acea lege.. mi-a spus o doamna dintr o instituție publica ca orice as face am slabe șanse sa rezolv ceva cu aceasta lege….mi-a dat de înțeles ca este o lege de “fațada”… doar pentru niște speranțe false…
Dacă e cineva care a reușit sa devină Propietar pe terenul pe care plătea chirie, ii rog sa ne explice și noua daca și cum a reușit….


adriandimitriu a scris:

Primăria n-o să vă dea în judecată (deși primarul general are antecedente), ci va institui sechestru sau popriri
Lucian Eduard a scris:
aștept sa ma dea in judecată…



Presupun ca e valabilă și contestația dacă va institui sechestru sau popriri… un judecător va decide cine are dreptate. Cum a spus si doamna mai sus: dacă peste ceva timp primăria va spune ca vrea de 100 de ori mai mulți bani pentru aceasta chirie, noi vom fi obligati sa plătim? Totuși… s-a mărit de 12 ori chiria, dacă se dubla era alta poveste…
Buna ziua! Sunt in aceeași situație… de la 108 lei pe an, am primit hârtii acasa cum ca ar trebui sa plătesc vreo 120 și ceva de lei pe luna… am sunat peste tot: afi, primăria sector 3, primăria generală, am vorbit pana si cu cel care a dat aceasta lege (cineva din primăria generală, nu mai știu nume), dansul mi-a spus ca aceasta hotărâre a fost data pentru a ne face pe noi, cetățenii, sa depunem actele, sa ne zbatem, pentru a primi titlu de Propietar, ca mai apoi sa plătim doar impozit. M-am zbătut, însă in zadar… o doamna foarte drăguța mi-a spus ca deocamdată nu este cazul, nimeni nu o sa ne bage in seama pana nu vor strânge mai mulți bani din aceste taxe băgate pe gat… avem nevoie de foarte multe acte pe care nu are cine sa le facă întrucât nu exista personal calificat in primărie pe aceasta speța. Eu am încercat Sa obțin aceste acte însă cei de la care am solicitat au dat vina unii pe altii ca nu ei se ocupa…
Am plătit taxa lunar, dar văzând ca nu pot obține actele si nu voi fi împroprietărit așa cum spune legea din 2020, nu am mai plătit de 3-4 luni… aștept sa ma dea in judecată…