avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate ismikanda

Activitate ismikanda

asa tind si eu sa procedez in urmatoarele ore...insa, respectivul cumparator a preluat coletul zilele trecute si astazi ma anunta ca l a returnat, tot prin posta romana, evident cu ramburs (dupa ce l a tinut in posesia sa cateva ore) ...si solicita valoarea banilor, care pretinde ca i a platit pe bun (bani in posesia carora eu nu am intrat)...in plus, imi trimite diverse amenintari prin mesaje ca vom ajunge la judecata si alte asemenea intimidari, in conditiile in care si eu sunt interesata de repararea prejudiciului, intrucat produsul arata si functiona normal, intreg si perfect impecabil...este indicat sa depun si vreo plangere la politie?!
Buna! Acum cateva zile am vandut o componenta IT, pe un site (bine-cunoscut la noi in tara, de vanzari/cumparari). Un domn din oarecum apropierea localitatii mele, mi a trimis un prim mesaj prin care ma intreba politicos daca produsul mai este la vanzare si care este ultimul pret. Ulterior, dupa ce ne am inteles asupra pretului si ca bunul corespunde anuntului de vanzare publicat, imi trimite printr un mesaj datele sale de contact pentru a i expedia produsul, cu rugamintea de a pune coletul prin posta romana, caci e mai ieftin (refuzand sa colaboram cu alti agenti de curierat, tocmai pe principiul economicitatii). zis si facut. Apoi zilele trecute primesc telefoane peste telefoane, la fel si mesaje precum ca mi a returnat bunul (( pe motiv ca, da corespunde seria si nr cu ce avea el nevoie, dar pentru ca nu i l am impachetat cum trebuie (si nu ca a fost zgarcit si nu a vrut sa alegem alta modalitate de transfer si evident, din vina celor care au asigurat transportul) produsul era curbat/indoit si facut ferfenita & crapat in totalitate...)) si daca nu ii platesc banii care i se cuvin, ajungem la politie si in salile de judecata! cum trebuie sa procedam, in conditiile in care tin sa mentionez ca bunul meu era in stare perfecta in momentul cand am facut expedierea, pentru a exista o intelegere totusi pentru ambele parti?!

p.s. Vreau doar sa mai adaug ca inca nu am intrat in posesia banilor care mi se cuveneau in urma tranzactionarii produsului...