avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaMihai12

Activitate IoanaMihai12

Răspuns la discuția Divort
Multumesc pentru informari.
Da, prin "incredintare" ma refeream la faptul ca minorul sa stea cu mine. Nu vreau sa o privez de prezenta tatalui. Sunt de acord cu custodia comuna. Vreau doar sa locuiasca cu mine.
Ref la pct 2, credeam ca pot invoca Legea 161/2003.
Discuție Divort
Buna ziua,

As avea nevoie de un raspuns avizat la urmatoarea problema:

Sunt casatorita si am o fetita in varsta de 5 ani. Sotul vrea sa divortam invocand infidelitatea mea pe care o demonstreaza prin discutii avute de mine cu o persoana de sex opus (discutii pe messenger) si prin cateva fotografii sustrase din telefonul meu in care apar singura, dar, nud.
1) Exista posibilitatea sa divortam la notar, iar fetita sa imi fie incredintata mie? (adica sa locuiasca cu mine) - mentionez ca tatal nu este foarte implicat in educatia si cresterea ei. O iubeste enorm, se joaca cu ea, dar nu o hraneste, nu o prea ajuta la lectii, nu se descurca cu ea cand e bolnava sau cand trebuie mers la doctor.
Daca ii va fi incredintata lui, probabil ca va fi ajutat de mama lui, dar nu sunt de acord.
2) Exista posibilitatea sa intorc aceste acuzatii impotriva lui, in sensul ca mi-a umblat in telefon de nenumarate ori pentru a verifica si extrage informatii?

Va multumesc.