avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate mihai133

Activitate mihai133

Răspuns la discuția Masina imprumutata
El numai vrea bani inapoi. Spune ca vrea sa o vanda pentru ca va lua mai mult pe ea. Spune ca eu i-am vanduto lui si nu i-am imprumutato.
Actele sunt la el dar daca ii iau masina sigur se va afla si talonul in masina.
Va ramane doar cartea la el.
Tatal meu stie povestea si a spus ca este treaba mea ce fac cu ea.
El va vinde masina unui strain si va face act vanzare-cumparare fals intre tata si urmatorul client.

Daca inscrie masina pe numele lui intai trebuie sa plateasca taxa de inmatriculare si nu ii convine pentru ca va pierde bani. Asa ca prefera sa scape de ea.

Eu nu vad cum o sa fiu cautat de politie daca o sa spuna ca i-am furat masina care de fapt nu este a lui. Chiar daca se duce cu cartea masini la politie.

Verbal nu ma pot intelege cu el.
Multumesc!
Răspuns la discuția Masina imprumutata
El nu vrea suma inapoi. Spune ca poate lua mai mult pe masina. Si nici nu pot face actele de vanzare-cumparare pentru ca tatal meu este plecat si nu se poate intoarce.
Daca face plangere pe ce baza? Eu i-am imprumutat masina.
O sa fie cuvantul lui impotriva cuvantului meu.
Pana la urma actelele vorbesc. El nu are nici un drept asupra masinii.

Si pentru ca deja am ajuns sa ma gandesc cum sa ii iau masina. Nici nu am incredere sa ii dau bani pentru ca nu o sa primesc masina. Si el poate spune dupaia ca nu i-am dat nimic cum si eu pot spune ca nu am primit nimic de la el la politie.
Buna ziua! Am si eu o intrebare.
Acum 6 luni am imprumutat masina unui prieten pentru suma de 1000$. Masina este pe numele tatalui meu. Toate actele sunt la prietenul meu iar el nu vrea sa imi dea masina inapoi.

Tatal meu este plecat din tara de 2 ani de zile.Eu vreau sa ii iau masina cu forta ca sa zic asa. Dar o sa ramana cartea la el pentru ca nu o tine in masina.

Ideea e ca nu vreau sa am alte probleme. Ma ameninta ca o va vinde. Cine stie la cine ajunge masina si va primi tata multe amenzi pentru ca este pe numele lui repet. Nu vreau nici sa o dau furata.

Poate face plangere la politie daca ii iau masina? Nu are nici un act doveditor pentru masina nici pentru suma pe care mi a imprumutato.

Multumesc!