avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaP14

Activitate AndreeaP14

Buna seara, doresc sa construiesc o cladire de birouri in regie proprie si as vrea sa stiu ce posibilitati legale am. Sa angajez persoanele respective pe perioada determinata sau sa ii angajez ca zilieri?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua, acum cativa ani am primit un pui de catel. L-am tinut la bloc cateva luni pana s-a facut mare, apoi am vorbit cu un prieten sa i-l vand lui, deoarece el statea la curte, eu la bloc, catelul era de talie mare si nu puteam sa il tin in casa, plus ca urma sa plec si la facultate. Asadar i l-am dat. M-a tot amanat cu banii si pana la urma nu am mai insistat, deoarece eram fericita ca este la cineva de incredere si sta la curte, ceea ce ii face foarte bine. L-am mai vizitat urmatorii 2 ani, pana cand la un momentdat prietenul acesta nu mai mi-a dat voie, zicandu-mi ca el este plecat din tara, iar parintii lui nu sunt in oras. De atunci nu am mai putut sa il vad, iar dupa ce am terminat facultatea am plecat definitiv din oras, parintii mei nemailocuind acolo.
Acum stau la curte de o luna si as vrea sa il iau inapoi. Am luat legatura cu acest prieten si a zis ca el este plecat din tara inca, iar mama lui nu-mi va da catelul inapoi. As vrea sa stiu ce pot face in aceasta privinta si daca am vreun drept. Asta s-a intamplat in decurs de 4 ani, dintre care de 2-3 ani nu mai mi-a dat voie sa il vizitez.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat/o parere.
Multumesc
Va multumesc frumos pentru raspunsuri,
O zi placuta !
Buna,
Am si eu o problema cu o persoana,sau mai bine zis doua de genul feminin pe facebook.Una dintre ele crede ca am avut ceva cu prietenul ei ( ceea ce este complet neadevarat si pot dovedii lucrul acesta), iar cealalta este o prietena buna de-a ei.Ambele insa tot ne trimit mesaje atat mie cat si prietenului meu pe contul de Facebook, de vreo doua saptamani,si mai nou au inceput si cu apeluri.
Exista posibilitatea de a le acuza de hartuire? Deoarece in mesaje, se gasesc si cateva amenintari.
Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
Multumesc frumos !