avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Activitate batalin

Activitate batalin

Buna ziua,

In urma cu 2 luni s-a spart conducta de apa rece de la baie. Am sesizat asociatia, care bineinteles ca nu s-a grabit deloc sa o repare. Drept urmare m-am decis sa stau cu gura pe ei pana se urnesc. Intr-un final au venit cu o oferta foarte mare.
Am gasit tot eu un instalator care a cerut mai putin de jumatate din oferta firmei aduse de asociatie.
Au sustinut sus si tare ca toata cheltuiala se va imparti la proprietarii de pe tronsonul respectiv.
Am reusit cu greu sa ii conving ca nu e logic asa, ca tevile blocului sunt platite de asociatie si ce e in apartament isi platesc proprietarii. Le-am spus vecinilor si au fost de acord sa inlocuim toata conducta atata timp cat nu vor fi nevoiti sa plateasca ei.
Aseara s-au afisat listele cu intretinerea si am ramas perplex cand am vazut ca avem de plata reparatia.
Mentionez ca s-a strans si fond de reparatii, dar comitetul sustine ca acel fond de reparatii este doar pentru a plati lucrarea catre firma ce o executa, iar ulterior banii se recupereaza de la proprietari.
Mi se pare ilogic si absurd.
Eu stiu ca ce e coloana principala a blocului intra in grija asociatiei.


Va rog sa imi confirmati sau nu logica.