avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate CezarDUMITRIU

Activitate CezarDUMITRIU

Buna ziua,

Sunt asociat unic si administrator al unui SRL care are ca obiect de activitate, printre altele, si achizitia si administrarea de imobile.

As dori ca SRL-ul meu sa intre ca actionar intr-o societate comerciala de tip SA cu obiect de activitate achizitia, administrarea si vanzarea de imobile.

Inteleg ca am nevoie de o hotarare AGA pentru acest lucru.

Exista vreun model de hotarare AGA pentru intrarea unui SRL in actionariatul unei societati pe actiuni? Ma puteti ajuta?

Va multumesc anticipat !!!
Multumesc mult pentru raspuns, Ynocentta!!!

Si eu am fost surprins de aceste pretentii, cu atat mai mult cu cat ani de zile n-am primit de la ei nici o factura (terenul este detinut de o societate comerciala). Nici acum nu-mi trimit facturi, ci doar niste note de calcul care n-au nici o valoare intre persoane juridice.

Stii cumva ce lege (niste referinte mai exacte la Art., paragraf mi-ar fi extrem de utile) reglementeaza modul de calcul al cotelor de intretinere pentru ansambluri de vile / case? Eu am citit ceva lege referitoare la asociatiile de proprietari (HG1588-2007 - NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr 230-2007 privind Infiintarea, Organizarea si Functionarea Asociatiilor de Proprietari) dar am senzatia ca a fost scrisa mai mult cu gandul la asociatiile de proprietari din blocuri decat la cele din ansambluri rezidentiale de case / vile. Eu nici n-am reusit sa gasesc vreo prevedere referitoare la modul in care se face introducerea unui proprietar de teren / casa in lista de intretinere pentru ansambluri de vile/case.

Ei ameninta cu interzicerea accesului la utilitati pentru acest teren (desi prin contractul de vanzare-cumparare, eu am garantat acest acces) pentru ca am refuzat sa platesc (ceea ce este din nou ciudat - daca chiar aveau o baza legala pentru stabilirea acelei cote de intretinere, ar fi fost normal sa ma actioneze in judecata si sa ma execute silit pentru datorie). Senzatia mea este ca incearca doar sa sperie proprietarii de terenuri sa plateasca aceasta taxa si se pare ca in unele cazuri au avut succes, dar daca ei merg mai departe cu aceste actiuni, as vrea sa stiu baza legala cu care pot sa ma indrept impotriva lor, in contra-actiune.

Multumesc mult inca odata !!!
Buna ziua,

Detin un teren fara constructie intr-un ansamblu rezidential din Corbeanca din anul 2007. Asociatia de proprietari mi-a calculat o intretinere lunara de 300 LEI pe luna, egala cu cea a proprietarilor cu case din complex, in ciuda faptului ca eu nu am edificat nici o constructie pe acel teren si nu locuiesc in complex. In acelasi timp, dezvoltatorul, care este proprietarul restului de loturi de teren in cadrul complexului, nu plateste aceasta taxa lunara. Este legala impunerea unei cote de intretinere de acest nivel, in aceste conditii?