avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate DanailaIonut

Activitate DanailaIonut

Problema Juridica: Am fost executat silit in calitate de girant al unui coleg de munca , si obligat sa plattesc la CAR FAUR IFN restantele acestuia.In contractul de de imprumut este specificat ca girantii se obliga in mod solidar si indivizibil la plata datoriilor si renunta la beneficiul diviziunii.In plus mai este specificat ca prin simpla neachitare a a doua rate deja se declanseaza procedura de executare silita fara a mai fi necesara notificarea.
Am primit pe 1 februarie o notificare ca nu si-a platit ratele si neachitand nici pana in prezent am fost executat eu in calitate de girant.
Nu am primit nici-o instiintare ca sunt dat in executare silita cu data si ora procesului etc. actele venindu-mi directt la munca penttru oprire cotta din salariu. cu dosar de executtare din data de 05.07.2016.
Ce pott sa fac in cazul asta ca mai am o oprire pentru o datorie la o banca la care eu sunt debitorul.Pott sa fac contestatie sa ii opreasca numai colegului ca am inteles , dar nu am vazut actele , ca si lui ia venitt oprire.
Cu deosebit respect, asttept raspunsul.