avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate jeni0

Activitate jeni0

Răspuns la discuția Contract de mandat
Cum ar putea fii remunerat Presedintele pentru a fii in legalitate Asociația?

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
Taxele sunt aceleasi , chiar daca are contract de munca in alta parte

Răspuns la discuția Contract de mandat
Si daca are contract de munca in alta parte cu norma intreaga plătește doar impozit?

elenazan a scris:

Nu se inregistreaza in Revisal, se declara in D112 si se platesc taxe: CAS, CASS si impozit.

Contractul de mandat pentru Președinte Asociație de Proprietari este plătitor de taxe si impozite? Se înregistrează în Revisal?
Adica se impart pe cota parte indiviza?Va rog imi puteti dezvolta daca sunt corect urmați pașii de convocare.

Geanina DRIAN a scris:

cheltuielile se împart conform cotei fiecărui apartament.
la a doua convocare (dacă sunt corect urmați pașii de convocare), hotărârea se ia cu majoriatatea voturilor celor prezenți.

Buna ziua
Am si eu cateva intrebari :Cum se împart cheltuielile pt zugrăvirea scărilor in cadrul unei asociații de proprietari ?Daca la prima întâlnire nu s au întrunit nr de participanți jumatate plus unul si nu s a tinut la a doua ședința se ia hotărârea cu cati participanți sunt prezenți sau mai trebuie facut ceva suplimentar.Va multumesc.
Răspuns la discuția Schimbare apometre
noi asociatia suntem in situatia in care avem apometre puse de 10 ani vechi majoritatea fara sigilii ne verificate metrologic cu plasticul acela care inconjoara cadranul spart deci apometrul se imparte in 2 bucati
in urma celor 2 adunari locatarii sun jumatate vor cealalta jumatate nu
propietarii nu le vor pe cele radio din motivul costurilor si faptul ca nu prea pot sa le mai faca smecherii
inca o intrrebare daca cenzorul este plecat cine poate semna listele in locul sau
Răspuns la discuția Schimbare apometre
multumesc pt raspunsuri intradevar a doua sedinta sanintrunit datorita faptului ca la prima nu au fost suficienti membri
sa inteleg din raspunsul dvs dl virgil ca este legal ca acel tabel sa circule pt a se strange samnaturile de jumatate plus unu cu toate ca eu le am pe 2 tabele
buna seara
am o intrebare in legatura cu asociatia de propietari
care vrea sa schimbe apometrele
este legal daca s-au intrunit nr de voturi jumatate plus unu in cadrul a2 adunari generale tinand cont ca semnaturile sunt pe 2 tabele?