avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate alexpripas

Activitate alexpripas

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Acest drept de abitatie viager nu afecteaza in nici un fel contractul de vanzare cumparare al apartamentului prin programului Prima Casa?
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament prin programul Prima Casa de la bunica sotiei, noi urmand sa locuim cu ea dupa aceea.

Cum ea a avut cateva cazuri de cunostinte care dupa ce au lasat (donat, vandut) copiiilor apartamentele au avut probleme, este destul de neincrezatoare in a ne vinde apartamentul.

Intrebarea mea este daca exista vreo cale legala prin care sa ne angajam ca o ingrijim pe toata perioada vietii si ca ne angajam sa nu o ducem la azil. In acest fel am putea sa o linistim in privinta viitorului, si ar putea sa isi dea acordul pentru a vinde apartamentul.

Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Anulare actiune in instanta?
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Sfatul Dvs ar fi sa continui cu actiunea?
Buna ziua,

Am deschis in instanta o actiune de anulare a unei amenzi de circulatie pentru depasirea vitezei.

In PV-ul intocmit, agentul constator nu a specificat datele de identificare ale radarului si masinii (marca, tipul, seria si numarul aparatului radar, si nici numarul de inmatriculare a masinii in care acesta a fost folosit).

Intre dovezile trimise de Politie, am primit un certificat de omologre a unui aparat radar, dar nu stiu daca este cel folosit atunci cand mi s-a intocmit Procesul Verbal.

De asemenea, intre probele trimise, Politia a trimis si un CD cu filmarea in care se poate observa ca am depasit viteza.

As dori sa stiu daca considerati ca mai sunt sanse de reusita in anularea amenzii si a masurii suplimentare de retinere a permisului, in conditiile in care exista filmarea clara cu depasirea vitezei, certificarea unui aparat radar, insa in acelasi timp, nu am nici o dovada ca acel aparat radar m-a inregistrat.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca dovada platii taxei de timbru judiciar se poate face si prin posta, nu numai prezentata personal.

Mentionez ca am contestat un Proces Verbal auto la Judecatoria Slatina, eu avand domiciliul in Craiova. Am primit prin posta o instiintare de la Judecatorie cum ca in termen de 10 zile trebuie sa achit taxa de 20 lei.

Daca se poate trimite prin posta, imi puteti spune ce/daca mai sunt necesare si alte acte in plic (ex. Chitanta de plata trebuie original sau copie, 1 sau mai multe exemplare, etc)?

Va multumesc.