Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dovada plata taxa timbru judiciar prin Posta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dovada plata taxa timbru judiciar prin Posta?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca dovada platii taxei de timbru judiciar se poate face si prin posta, nu numai prezentata personal.

Mentionez ca am contestat un Proces Verbal auto la Judecatoria Slatina, eu avand domiciliul in Craiova. Am primit prin posta o instiintare de la Judecatorie cum ca in termen de 10 zile trebuie sa achit taxa de 20 lei.

Daca se poate trimite prin posta, imi puteti spune ce/daca mai sunt necesare si alte acte in plic (ex. Chitanta de plata trebuie original sau copie, 1 sau mai multe exemplare, etc)?

Va multumesc.
Originalul se trimite.
Faceți și o cerere precizatorie cu taxa.

Sa trimiteți prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire și valoare declarata.
Expeditati originalul prin posta scrisoare cu valoare declarata si confirmare de primire, mai luati relatii si de la posta.