avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate Flory11

Activitate Flory11

Răspuns la discuția donatie pe jumatate de apartament
Of Doamne ce complicatii!!
Poate ajungem totusi la o alta solutie de mijloc care sa nu duca la atatea complicatii.
Va multumesc.
Tinem legatura!
Răspuns la discuția donatie pe jumatate de apartament
Va multumesc ptr. ajutor.
Revin in cazul unor noi complicatii privitoare la acasta situatie.
O zi buna!
Răspuns la discuția donatie pe jumatate de apartament
Vrea acte separate.Nici nu vrea sa auda de v.c ptr. ca vrea sa se puna la adapost in cazul in care ii mai trebuie bani si vrea sa revina la planul initial cu vanzarea apart. in care stam si respectiv sa ne dea afara in strada iar noi si cu banii dati si cu rata la banca si in strada.
Răspuns la discuția donatie pe jumatate de apartament
Vrea sa facem o hartie (poate o chitanta semnata de notar) din care sa reiasa suma data la momentul incheierii actului de donatie.
Răspuns la discuția donatie pe jumatate de apartament
Scoacra este recasatorita iar sotul mai are 2 copii dintr-o alta casatorie.Privind banii pe care ii dam ea vrea sa mergem la notariat sa facem acte legale.
Buna ziua,
As dori cateva informatii va rog de la cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie.
Eu si sotul meu locuim de cativa ani in apartamentul cu 3 camere ale soacrei mele.De 1 an de zile ea si-a propus sa isi construiasca o casa la tara dar nu numai ci sa isi vanda apartamentul in care locuim acum si sa cumpere un altul cu 2 camere.Prin urmare a venit cu propunerea de a-i da un avans de cel putin 10 mii euro si o rata lunara timp de 25 ani la o suma de 70 mii euro care a considerat ea ca atat valoreaza apart.(sau atat are ea nevoie).Spunea atunci ca actele ce se vor face intre noi si ea vor fi de genul renta viagera.Nu am fost de acord cu acest plan ptr. ca nu ne putem permite si nici situatia nu ne este favorabila asa ca acum vrea sa doneze jumatate din apart. si sa-i dam 15 mii euro.
In ce conditii se poate face asa ceva(daca se poate) si care sint riscurile la care ne bagam eu si sotul meu?