avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate szabo_andreadiana

Activitate szabo_andreadiana

Va multumesc pt raspuns
Deci, in situatia in care eu ma voi afla in CCC si in aceasta perioada mi se desfiinteaza postul, voi intra in somaj la expirarea termenului de 2 ani pt CCC, sau chiar in momentul in care se desface CIM?
Buna ziua

Sunt angajata la o societate comerciala de unde din data de 31.03. 2010. am intrat in concediu pt cresterea copilului. Pe data de 01.04. 2012. expira CCC si ma voi intoarce la lucru. Insa, fiind insarcinata, din data de (aproximativ) 02. 08.2012. voi intra iarasi in CCC. Momentan, firma se afla in reorganizare judiciara. Intrebarea mea este urmatoarea: daca in timpul CCC se decide desfiintarea postului si concedierea mea, am dreptul la somaj? Efectele concedierii am inteles ca se vor produce din momentul incunostiintarii deciziei, adica de la acest moment trebuie sa introduc actele pt somaj la AJOFM, si nu de la data incetarii CCC.
Buna ziua!!!

In situatia in care o persoana este angajata in Romania, cu CIM roman, insa presteaza activitatea in strainatate exista o obligatie prevazuta de lege de a lucra in Romania o anumita durata de timp si numai dupa expirarea acestui interval sa poata lucra in strainata?
Ma refer la persoanele care sunt angajate la o societate de selectia si plasarea fortei de munca si ar fi , prin leasing de personal solicitati sa lucreze in strainatate.