avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters400341

Activitate ContSters400341

Stimate Domn,

Toaqte cele mentionate mai sus sunt adevarate si sunt de acord cu ele.
Am fost la toti vecini, am vorbit cu ei, am spus si administratorului ca voi incepe reniovarea si voi produce deranj. Muncitori nu au depozitat gunoliul la tomberonul din fata blocului ci l-au transportat la locul de colectare al firmei de salubritate,
SI dupa toate acestea m-ama trezit fara a fi informat ca am la intretinere 3 persoane.
De unde si pina unde 3 - nimeni nu a vorbit cu mine, nimenu nu a venit sa verifice care a fost numarul de muncitori care au fost in apartament.
Inteleg ce inseamna o discutie amiabila - asta am incercat - dar mi s-a intors spatele.
Eu asata vreau sa inteleg.
Daca este legal sa adaugi muncitorii la intretinere si daca o pot face la buna lor dispozitite, fara nici o discutie sau verificare inprealabil.

Nu bani sunt o problema, desi si aceia sunt importanti dupa o asemenea actiune, ci atitudinea de patron de bloc al administratorului si persoanei care incaseaza intretinerea si lipsa unui raspuns la oricare dintre intrebarile noastre.

Va multumesc frumos pentru intelegere si ajutor.
Stinate Domnule Grecu,
Art. 37 si mentiunea lui "persoanele care isi desfasoara activitatea" se referea la situatia in care apartamentul are alta destinatie decat cea de locuit - situatie in care acest lucru trebuie declarat - conform aceleasi legi 230 - in momentul in care schimbi destinatia apartamentului.
Aceasta este abordarea celor de la primaria generala cu privire la acest articol.
In situatia mea - muncitorii nu locuiesc in apartamentul meu. Ei vin dimineata la ora 9 si pleaca la ora 15 - ei au propria lor locuinta.
In cazul in care legea este judecata in acest fel atunci ar trebui ca bonele, persoanele ce ingrijesc baranii, sau chiar prieteni care vin in vizita la tine - 4 -5 ore pe zi pentru mai mult de 15 zile pe luna ( si in cazul multor persoane - copii sau varstnici - lucrul acesta este aplicabil) ar trebuii trecute la intretinere.
Dupa cum vad si inteleg eu - locatar este cel care isi petrece noaptea in acel apartament. - caci altfel toti musafiri ce vin peste zii pot fi trecuti la intretinere.

In al doilea rand abordarea dumneavoastra mi se pare lipsita de seriozitate si respect.
Eu v-am cerut o parere si nu sa ma judecati cat as plati in plus in situatia data.sau ce ma deranjeaza.
Ma deranjeaza cand se fac abuzuri, dar si mai mult ma deranjeaza atitudini ca a dumneavoastra - va bagati in seama si va dati cu parerea fara a avea un respect pentru interlocutorul dumneavoastra.
Pentru ceilalti va multumesc frumos pentru comentarii. Am sa discut cu administatorul din nou si o sa merg si la primarie pentru a face o reclamatie.
Buna Ziua,
Am cumparat un apartament si am purces la renovarea lui, caci era intr-o stare deplorabila. Am instiintat toti vecini, si seful de scara, cu toti intelegand si acceptand situatia.
La o luna dupa ca am inceput am constatat ca seful de scara a cerut asociatiei sa treaca la intretinere 3 persoane, fara nici o discutie prealabila.
Intrebarea mea este:

Are aceasta decizie vre-un support legal?

Are dreptul ca fara sa ma instiintete, asociatia sa aceepte acest lucru si sa calculeze intretinerea ce o datorez conform acestei declaratii a sefului de scara?
Mentinez ca numarul de muncitori - zugrav, fainatar sau de alta natura nu a fost constant pe perioada lucrarilor si ca acet numar a variat de la 0 (adica au fost zile inclusiv in cursul saptamanii in care nu a fost nimeni) la 2 si ca nu au petrecut mai mult de 5 - 6 ore pe zi in apartament la munca.Reparatia a fost in regim privat.
Am apometre individuale in apartament si bransament separat de gaze, iar incalzirea se face prin centrala proprie.
Va multumesc.
=========

Numar persoane la intretinere in timpul renovari

In cazul renovari unui apartament am vre-o obligatie sa declar la asociatie numarul de muncitori care ma ajuta la renovarea apartamentului?
Eu nu locuiesc in acel apartament, iar muncitorii au venit si au plecat in fiecare zi, iar in anumite zile chiar si din cursul saptamanii nu au fost la lucru (sarbatorile religioase, sambata, duminica, etc).
Stiu ca in legea 230 scrie de 15 zile, dar care este definitia la a locui 15 zile. Pot fi consderati muncitorii care renoveaza un apartament locatari ai acelui apartament?