avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate vyctoras

Activitate vyctoras

Răspuns la discuția pensionare...
am fost chemat pt decizie pe 13 iulie......si dosarul l-am depus pe 6 iunie..
Discuție pensionare...
Buna ziua ! urmeaza sa ma pensionez pe caz de boala si as vrea sa stiu de cand o sa intre in plata? de la data cand nu mai lucrez sau de la data incetarii calitatii de asigurat.........mentionez ca la data de 1 dec 2016 am incetat activitatea si mi-am platit singur asigurarea de sanatate....deci de cand se calculeaza? pe luna iunie nu am platit asigurarea
va multumesc
Buna seara ! As avea o intrebare pentru consultanti... o locuinta ce se mosteneste la decesul proprietaruluii de catre 3 persoane si printre mostenitori sunt doua persoane ce au datorii la banci dar este si una ce nu are datorii. Ce se v-a intampla cu partea din mostenire a persoanei ce nu are datorii, daca banca are pretentia de a recupera datoriile prin punerea de poprire pe locuinta ?
Răspuns la discuția cum se poate solutiona ?
Cum se pot folosi caile extraordinare de atac si daca in urma acestora se poate revizui decizia data de curte
Răspuns la discuția cum se poate solutiona ?
ROG pe toti cei ce sunt in m,asura sa dea un sfat.......ma poate inchide pentru asta? daca mai fac greseli de ortografie scuze, e din cauza lacrimilor
Răspuns la discuția cum se poate solutiona ?
Asta e si problema ca nu am nici un fel de bunuri in proprietate ca banii i-am folosit la plata de datorii, nu am casa, nu am masina ....si nu am nici un loc de munca, nici somer nu sunt ca nu am dreptul.......am lucrat putin timp si imi lipsesc 3 luni pt a primi indemnizatie de somer. Ma consider a fi de buna credinta si de cand am citit decizia finala tremur tot si ma gandesc ca as putea fi inchis pentru asta ! Am muncit pentru bani, am avut contract de munca si acum sa patesc asa ceva. Banii mi-au fost dati de executorul judecatoresc in baza hotararei de la Tribunal, nu i-am furat sau altceva. CE SE POATE INTAMPLA CU MINE?
Buna ziua ! Am obtinut de la Tribunal o decizie prin care firma era obligata sa imi plateasca drepturile salariale aferente perioadei lucrate. In baza hotararei Tribunaluli, la sfatul avocatului, m-am adresat unui executor judecatoresc si am primit banii! (asta se intampla in decembrie 2016). S-a facut expertiza contabila si in baza expertizei( ce am platit-o eu) am primit drepturile....azi s-a dat decizia de la Curtea de apel ca sumele de bani difera mult de cele ce le-am primit ( diferenta e de aproape 3000 euro) . Banii ce i-am primit bineinteles ca i-am cheltuit cu anumite datorii ce le-am facut cat timp nu am avut salar. ce pot sa fac in aceasta situatie si daca as mai avea o cale de atac impotriva deciziei curtii de apel? daca nu am cum sa restitui suma de bani ce se poate intampla? sincer sa fiu ma gandesc la ce e mai rau
Răspuns la discuția termenul de depunere apel
As mai avea o intrebare.........M-a framantat toata seara.....As avea motive sa imi fac griji ca voi pierde procesul, atata timp cat ITM-ul a constatat ca nu am primit salariul, ca au fost pusi pe un card al firmei sume de cate aproximativ 100 euro pe sapt pt cheltuieli ocazionale fara a fi specificate destinatiabanilor si ca la data revenirii in tara am depus cererea de demisie ce a fost acceptata.......?
Răspuns la discuția termenul de depunere apel
-Daca se invoca tardivitatea introducerii apelului, ce ar trebui sa fac eu?
-In acest caz, partea reclamata ce cale de atac ar mai putea avea?
Răspuns la discuția termenul de depunere apel
Data la care s-a depus apelul este astazi 22 august 2016.......eu ( aflandu-ma in alt judet decat s-a judecat iar partea reclamata in acelasi judet, mai precis la cativa KM de Tribunal ) am primit acasa hotararea pe data de 3 august 2016, ...oricum as calcula termenul ar fi depasit ....Nu cred sa fi primit partea reclamata hotararea cu mult mai tarziu decat mine !
Termenul de zile libere se refera la zile lucratoare sau nelucratoare ?