avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate deewana

Activitate deewana

Răspuns la discuția Mostenire pentru nepoata
Multumesc frumos!
Se pare ca nu putem avea nici un avantaj in acest "razboi" declarat de "sora" mea. Iar rezolvarea in instanta dureaza.
Timpul nu este aliatul nostru. Mama nu stiu cat va mai trai. Iar resursele financiare limitate.
Daca doar asta este rezolvarea presupun ca trebuie sa ne resemnam! Dreptatea nu este apanajul celor cu bun simt si cu sentimente umane.
Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Mostenire pentru nepoata
Multumesc pentru raspuns.
Imobilul este bun comun. In acest caz mama poate sa dispuna inatacabil de partea ei, sa faca act de vanzare-cumparare pentru partea ei?
Buna ziua. Sintem 2 surori. Tatal este decedat in 2020.
Mama de 88 ani este in ingrijirea mea de atunci,locuieste cu mine. Eu am doi copii. Mama doreste sa lase apartamentul fiicei mele,nepoata ei. Sora nu vrea sa faca succesiunea,a facut mai multe presiuni si jigniri la adresa familiei mele,nu doreste nicio comunicare de bun simt.
Din spusele mamei, tatal are o fiica din prima casatorie,care ar fi in varsta de 75 ani. Eu nu am auzit despre ea si nu am vazut-o niciodata.
Ce cale legala este ca acea locuinta sa poata fi lasata mostenire de mama nepoatei ei?
Multumesc mult.
Buna ziua, am efectuat investigatii medicale mamei mele de 84 de ani la spitalul MONZA. (RMN - 1450 lei, analize - 435 lei, holter ECG - 400 lei, consult medici - 650 lei).
Exista o modalitate prin care pot deconta prin CASMB?
Multumesc.
Discuție demisie
Buna ziua,lucrez la o firma in functia de gestionar. Pe data de 28.06.2016 am depus cerere de demisie cu preaviz. Doresc sa stiu ce drepturi am daca in termenul de 20 de zile de preaviz nu mi se gaseste un inlocuitor.
Multumesc.