avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate JeanaJeana

Activitate JeanaJeana

Am inteles in sfirsit , cautind p net c schimbari au mai aparut in legatura cu inmatricularea.E vorba de Ordinul nr. 1069/1578/114/2016 pentru aplicarea pct. 101 din titlul IX "Impozite şi taxe locale" din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1/2016.
Intrucit am cumparat masina inainte de aparitia acestui ordin nu am facut un contract de instrainare -dobindire si potrivit aceluias ordin, pe AID (act de instrainare -dobindire care poate fi si factura fiscala)trebuie sa-si puna stampila cu anumite inscrisuri (pozitia in registrul de vehicule supuse inmatricularii,inregistrarii, persona care a facut inregistrarea ......
Un functionar de la inmatriculari n-a fost in stare sa ma faca sa nteleg ce am de facut .Era suficient sa faca trimitere la acel Ordin si ntelegeam.Ca sa nu mai zic c am mai fost odata la inmatriculari si altul ma trimitea la directia de taxe locale din orasul vinzatorului cind inregistrarea se poate face la adiminstratia fiscala de care apartine cumparatorul.Cit ne ,,costa - incompetenta unora.Timp pierdut,nervi ,bani.....
Omul de la inmatriculari a scris cu minuta lui pe o hirtiuta ce sa mai aduc si anume,,certficat fiscal cu serie sasiu . Cum sa i contest priceperea ? X-(
Buna ziua.Mi ar trebui o lamurire despre inmatricularea unei masini cumparata de la persoana juridica cu factura si chitanta.Biroul de inmatriculari imi cere sa prezint certificat fiscal (firma vinzatoare) ,,pe seria de sasiu ???????iar la fisc au ris cind au auzit de o asemenea cerere.Am prezentat certificat care arata ca firma n are datorii la fisc .
Procura pe care parintii o dau poate fi pe o perioada de timp in care eu sa pot include calatoria cu copilul ?