avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Activitate nasobraznic1979

Activitate nasobraznic1979

daca merg la un executor sa puna in aplicare o sentinta cat ma costa in cazul in care nu are ce executa?
platesc minumul de 790 de lei egal daca are sau nu de executat sau platesc 10 % din valoarea ce trebuie sa o recuperez egal daca sa recuperat .va multumesx
Va Multumesc pentru raspuns....intr_un final sa facut contract de intretinere pe numele meu....Sper sa nu am Probleme atunci cand doamna moare si sa raman cu imobilul . Eu doream sa evit succesiunea.
Ce Inseamna nuda proprietate? Noi ne_am gandit sa facem contract de vanzare_cumparare cu uz viager...adica...casa cat ea traieste este a ei si dupa decesul ei casa sa imi revina mie.
Deci Eu caut sa fac un contract c_am asa: cat timp traieste aceasta doamna nimeni sa nu o poata da afara....iar dupa decesul ei Automat casa sa treaca pe Mine evitand succesiunea. Dar Problema este daca Eu mor inaintea mea ce se intampla cu ea.
Şi nu stiu cum sa facem actele. Ea este doamna care ma crescut...si vreau sa fac actele ca in cazul in care oricare decedeaza inainte celalalt sa ramana cu casa.

Buna ziua.
O doamna doreste sa faca contract de vanzare_cumparare cu uzu fuct viager.
O intrebare ce se intampla cu contractul daca persoana aceea decedeaza inaintea celui ce a dat casa...
De exemplu Christina face vazare_cumparare cu uz fuct viager ptr Diana. Diana moare....ce se intampla cu Christiana? Acel contract se anuleaza si Revine casa lui Christina sau vin neamuriile lui Diana cerand partea lor?
Răspuns la discuția contract de case
Da...aceasta doamna ma crescut de mica Dar nu suntem in acte Mama_fiica. Ea nu are nici unvvenit , casa a fost nationalizata , sa cumparat in rate , Eu am fost girant platitor , chitantele sunt pe numele ei iar pe chitanta sus scrie platit de catre...mine...ea doreste sa imi ramana mie casa(dupa decesul ei). Ea nu are copii , sot...are in viata doar Mama , tragi si nepoti Dupa frati.nefiind copilul ei biologic nu o mostenesc. Ea a facut un Testament ptr.Mine si acum a spus notara contract de intretinere...acest lucru nu stiu ce este.va Multumesc
Răspuns la discuția contract de case
Pai notarul a spus ca e ok contract de intretinere....Eu stiu ca exista doar contract de vanzare_cumparare cu uzu fuct viager...si ma dus in eroare...ca nu stiu ce inseamna contractul de intretinere...adica se stipuleaza in contract ca dupa decesul ei casa e a mea..
De aceea am apelat la acest sute...ca sa nu merg la Notar fara sa nu stiu nimica
Răspuns la discuția contract de case
Explicati_mi va rog pe intetesul omului din popor...ce contract ma sfatuiti ca in viata casa sa fie a ei iar dupa deces nefiind copilul ei sa raman cu casa fara a dezbate succesiune
Răspuns la discuția contract de case
Adica am fost girant platitor...Chitantele sunt pe numele ei si sus pe chitanta scrie achitat si numele ei. Doamna nu are pensie , nu a avut,salar...adica nu a lucrat Niciodata
Buna ziua.
Am fost crescuta de o doamna . Aceasta doamna nu are copii naturali , este nemaritata. Ea nu are venit. Eu am cumparat casa..si acum vrem sa facem contract..ne_am gandit sa facem contract de intretinere...as dori sa aflu mai multe despre acest contract. Dupa decesul ei....pot veni neamuriile ei sa imi ieie casa...are in viata acum Mama , tragi si nepoti. Ea a facut si testament pentru mine. Initial a vrut sa imi treaca jumatate de casa...Dar dupa decesul ei trebuie sa dezbat succesiunea...ceea ce Eu nu doresc.va rog sa imi spuneti in ce consta contractul de intretinere.va Multumesc