avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate Laur18

Activitate Laur18

Pana sa implinesc 18 ani am avut gradul 2 de handicap la comisia de experitiza pentru copii, dupa ce am implinit 18 ani a trebuit sa ma mut la adulti, fiind nevoit sa fac iar dosarul. Sufar de miopie forte cu leziuni de coroidoza si leziuni pe retina, avand dioptria de -15 la ochiul drept si -6 la ochiul stang, nu pot purta ochelari din cauza diferentei de dioptrie (port lentile de contact), fara acestea nu pot vedea nimic cu ochiul drept, vad doar umbre si lumini, dar cu lentile ma descurc. Trecand la adulti am facut iar dosarul, diagnosticul meu fiind la fel ca cel de la copii. Cand a ajuns certificatul acasa surpiza, cererea a fost respinsa. Nu inteleg de ce la 17 ani si 11 luni sunt incadrat ingradul 2 de handicap iar la 18 ani nu sunt incadrat in niciun grad... boala mea este din nastere, genetica si in tara sunt foaret rare cazurile cu dioptria mea, nici sa ma operez nu pot in tara deoarece dioptria este prea mare, la noi in tara se opereaza pana la -10 aproximativ. Trebuie sa fac constestatia in 30 de zile. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau cu o parere. Multumesc anticipat. P.S: Am inteles ca daca mai vezi cat de cat nu primesti incadrare intr-un grad cu handicap, intrebarea mea este daca nu am bani sa-mi cumpar lentile de contact , eu ce fac? eu depind de acestea...