avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate dogice1

Activitate dogice1

Va rog foarte mult ... un sfat . Am cumparat un teren cu credit ipotecar, urmand ca pe acest teren sa construiesc o casa. Au urmat tot felul de probleme : ridicare topo, studiu geodezic, certificat de urbanism, organizare de santier . In certificatul de urbanism nu s-a specificat ca nu pot sa construiesc, in schimb, mi s-a cerut sa fac PUD (primaria devine proprietarul PUD-ului, indiferent cine il plateste). Dupa ce am rezolvat cu PUD-ul ( 2000 euro) a trebuit sa obtin aviz de la Romtelecom si Regia de apa-canal. Totul a durat 6 luni. Acum apare surpriza : raspunsul de la Regia de apa : nu pot sa construiesc deoarece ei au o conducta care trece pe terenul meu si care alimenteaza un punct termic. Am incercat o discutie amiabila cu cei de la Regia de apa ; sa modifice traseul conductei deoarece este pe O PROPRIETATE PRIVATA. Raspunsul lor a fost ca nu se poate si " nu am decat sa-i dau in judecata si sa ne plimbam prin tribunal 6 - 7 ani ". VA ROG MULT, ASTEPT UN SFAT ( mai ales ca in contractul cu banca se specifica,ca in termen de 12 luni sa prezint autorizatia de constructie).