avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2052 soluții astăzi
Forum Activitate cornel2790

Activitate cornel2790

Răspuns la discuția Restante la asociatie
ca au fost pierderi pe scara blocului


da ideea este ca asociatia de locatari de aici nu este platit de cei de la apavital ,administratorul asociatiei isi are salariul de la locatari platim toti lunar o anumita taxa ,in cazul asta ptr. ce anume il platim ? ca sa stea pe scaun sa incaseze doar bani ? nu are si obligatia de a veni la o anumita perioada de timp sa verifice singur apometrele ? in cazul acesta imi scot si eu apometrul de la usa il introduc in casa si duc citirea apometrelor lunar injumatatit fata de cat ar trebui intradevar . In cazul acesta ptr. ce mai este administratorul asociatiti si presedinte in acelasi timp ? spre exemplu ei imi impun acum sa le platesc tot ,noi ca si familie plecam din tara ,eu ii achit tot si raman cu o pierdere de aproape 800 Ron ptr ca apartamentul va fi inchis pe o perioada de timp frt indelungata
Am o nelamurire privind asociatia de locatari . Nu de curand tatal meu a decedat din cauza unei boli des intalnite . El a locuit o perioada de timp singur ,noi restul familiei plecati din tara ,cand ne-am intors am gasit la asociatie o datorie frt mare dar si apa-canal foarte multa trecuta in plus ,, vorba romanului din burta ,, eu le-am zis ca nu le achit pana nu imi scad tot ceea ce este acolo in plus ,ei ma ameninta ca imi taie apa . Vreau sa le fac o plangere si vreau sa stiu obligatiile lor . Administratorul asociatiei nu a fost de mai bine de un an sa citeasca apometrele in scara tinand cont de faptul ca ele sunt amplasate in afara apartamentului ptr. fiecare proprietar . Vreau sa stiu daca are obligatia sa vina sa citeasca apometrele sa faca verificari sa puna sigilii pe apometre ,etc. si vreau sa stiu unde pot merge sa depun plangere impotriva lor . Pe ceea ce am in plus pus de ei am de plata 728 Ron ,nu vreau sa le platesc ceea ce nu li se cuvine . va multumesc anticipat ptr. eventuale raspunsuri cat mai concrete