Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante la asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante la asociatie

Am o nelamurire privind asociatia de locatari . Nu de curand tatal meu a decedat din cauza unei boli des intalnite . El a locuit o perioada de timp singur ,noi restul familiei plecati din tara ,cand ne-am intors am gasit la asociatie o datorie frt mare dar si apa-canal foarte multa trecuta in plus ,, vorba romanului din burta ,, eu le-am zis ca nu le achit pana nu imi scad tot ceea ce este acolo in plus ,ei ma ameninta ca imi taie apa . Vreau sa le fac o plangere si vreau sa stiu obligatiile lor . Administratorul asociatiei nu a fost de mai bine de un an sa citeasca apometrele in scara tinand cont de faptul ca ele sunt amplasate in afara apartamentului ptr. fiecare proprietar . Vreau sa stiu daca are obligatia sa vina sa citeasca apometrele sa faca verificari sa puna sigilii pe apometre ,etc. si vreau sa stiu unde pot merge sa depun plangere impotriva lor . Pe ceea ce am in plus pus de ei am de plata 728 Ron ,nu vreau sa le platesc ceea ce nu li se cuvine . va multumesc anticipat ptr. eventuale raspunsuri cat mai concrete
Condoleante
Comunicarea indexului consum individual reprezinta obligatie in sarcina proprietarului sau a reprezentantului asociatiei,dupa cum decide comitetul executiv
Sigilarea apometrelor se poate face numai la cererea oficiala a proprietarului
Initial incercati sa solutionati direct cu presedintele de asociatie,solicitati in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 sa va prezinte documentele justificative pentru valorile de consum utilitati impuse
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun,nu gasiti intelegere sa solutionati ar ramane varianta sa solicitati serviciului de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie ,in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007 sa exercite controlul asupra activitatii asociatiei de proprietari
Ar mai fi si alte variante ,dar care implica costuri financiare,or in situatia in care debitul de achitat este de numai 728 lei nu se justifica sa demarati procedura prin expert contabil sau in instanta
Ce explicatii vi s-au dat in privinta apei pe care ziceti cavi s-a pus "din burta"?
ca au fost pierderi pe scara blocului

da ideea este ca asociatia de locatari de aici nu este platit de cei de la apavital ,administratorul asociatiei isi are salariul de la locatari platim toti lunar o anumita taxa ,in cazul asta ptr. ce anume il platim ? ca sa stea pe scaun sa incaseze doar bani ? nu are si obligatia de a veni la o anumita perioada de timp sa verifice singur apometrele ? in cazul acesta imi scot si eu apometrul de la usa il introduc in casa si duc citirea apometrelor lunar injumatatit fata de cat ar trebui intradevar . In cazul acesta ptr. ce mai este administratorul asociatiti si presedinte in acelasi timp ? spre exemplu ei imi impun acum sa le platesc tot ,noi ca si familie plecam din tara ,eu ii achit tot si raman cu o pierdere de aproape 800 Ron ptr ca apartamentul va fi inchis pe o perioada de timp frt indelungata
Adriantot, moderator
Da, pai atunci sa va zic!
In toate blocurile exista aceste diferente de consum intre ce se factureaza si ce declara locatarii sau se citeste pe apometrele apartamentelor.
Aceste diferente au diferite cauze si este normal ca acestea sa fie achitate de locatari in plus fata de consumul lor aratat de apometre.
Asa cum si vecinii dv. le-au achitat la vremea respectiva, tot asa si dv trebuie sa le platiti.

Alte consideratii sunt de prisos, indiferent ca apometrele sunt pe hol sau in apartament.

Chiar daca in apartament nu va locui nimeni, trebuie sa stiti ca sunt anumite cheltuieli care se repartizeaza pe cota-parte indiviza de proprietate, asa incat ar fi bine ca din cand in cand sa va interesati ce suma trebuie platita si s-o platiti. Ideal ar fi s-o faceti lunar (telefon, email la administrator sau la un vecin sau la o cunostinta).
elga50, moderator