avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate Marya45

Activitate Marya45

Răspuns la discuția Reabilitare termica imobile
Va multumesc frumos pentru raspuns ! Beneficiarul lucrarii este Primaria, nu noi proprietarii; in toate situatiile primite asa figureaza, inclusiv pe panoul santierului. Toate avizele, cetificatele si autorizatiile necesare acestor lucrari au fost emise pe numele Primariei, ca beneficiar al lucrarii, nu pe numele asociatiei sau al proprietarilor.
Acele suprafete ale apartamentelor mi-au fost solicitate la inceputul lucrarii si le-am comunicat in termenul cerut.
Primaria a calculate cota-parte de 20% din valoarea lucrarii, suma de 20% aferenta tamplariei individuale de termopan la cei la care s-a montat, dar refuza sa calculeze si cota-parte de termoizolatie, desi conform legii aceasta obligatie le revine - HG nr.28/2008.
Aici nu e vorba ca mi-e greu sau usor sa calculez niste sume. Aici e vorba despre indepliniea obligatiilor legale ce ne revin fiecaruia si conform legii, din ceea ce am inteles revin Pimariei.
Aceasta a si fost rugamintea, daca ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa solutionez aceasta problema.
Va multumesc inca o data pentru mesaj !
Buna ziua ! Sunt administrator la o asociatie si avem in curs de reabilitare sau finalizate 5 blocuri. Cota-parte ce revine proprietarilor este de 20% din valoarea totala, Primaria mi-a comunicat aceasta suma - cei 20% si mi-a ceut sa calculez eu sumele de plata ce revin fiecarui proprietar, in functie de suprafata utila. Conform ordonantei nr28/2008, beneficiarul are obligatia de a intocmi devizele partiale si devizul general; in cazul nostru benficiarul este Primaria, dar Primaria refuza sa intocmeasca aceste liste si ne ameninta si cu amenda, daca in termen de 10 zile nu le predam.
Nu ar trebui Primaria sa ne comunice sumele de plata ce revin fiecarui proprietar ? Nu ei ar trebui sa faca aceste calcule ?