Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare termica imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare termica imobile

Buna ziua ! Sunt administrator la o asociatie si avem in curs de reabilitare sau finalizate 5 blocuri. Cota-parte ce revine proprietarilor este de 20% din valoarea totala, Primaria mi-a comunicat aceasta suma - cei 20% si mi-a ceut sa calculez eu sumele de plata ce revin fiecarui proprietar, in functie de suprafata utila. Conform ordonantei nr28/2008, beneficiarul are obligatia de a intocmi devizele partiale si devizul general; in cazul nostru benficiarul este Primaria, dar Primaria refuza sa intocmeasca aceste liste si ne ameninta si cu amenda, daca in termen de 10 zile nu le predam.
Nu ar trebui Primaria sa ne comunice sumele de plata ce revin fiecarui proprietar ? Nu ei ar trebui sa faca aceste calcule ?
Nu, ca benefiarul sunt proprietarii.
Primaria este mandatar in aceasta afacere. Ea doar va da bani ca sa puteti beneficia de aceasta lucrare.
Pe de alta parte primaria si /sau firma de constructii a incheiat contract cu asociatia, ca beneficiar.
Asociatia, prin reprezentantii lor, cunoaste cota-parte indiviza a apartamentelor.

Dv., ca administrator, repartizati suma totala pe care o au proprietarii de achitat si dati tabelul la primarie. Este chiar asa de greu de facut?
Va multumesc frumos pentru raspuns ! Beneficiarul lucrarii este Primaria, nu noi proprietarii; in toate situatiile primite asa figureaza, inclusiv pe panoul santierului. Toate avizele, cetificatele si autorizatiile necesare acestor lucrari au fost emise pe numele Primariei, ca beneficiar al lucrarii, nu pe numele asociatiei sau al proprietarilor.
Acele suprafete ale apartamentelor mi-au fost solicitate la inceputul lucrarii si le-am comunicat in termenul cerut.
Primaria a calculate cota-parte de 20% din valoarea lucrarii, suma de 20% aferenta tamplariei individuale de termopan la cei la care s-a montat, dar refuza sa calculeze si cota-parte de termoizolatie, desi conform legii aceasta obligatie le revine - HG nr.28/2008.
Aici nu e vorba ca mi-e greu sau usor sa calculez niste sume. Aici e vorba despre indepliniea obligatiilor legale ce ne revin fiecaruia si conform legii, din ceea ce am inteles revin Pimariei.
Aceasta a si fost rugamintea, daca ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa solutionez aceasta problema.
Va multumesc inca o data pentru mesaj !
Marya45 a scris:

Conform ordonantei nr28/2008, beneficiarul are obligatia de a intocmi devizele partiale si devizul general; in cazul nostru benficiarul este Primaria, dar Primaria refuza sa intocmeasca aceste liste si ne ameninta si cu amenda, daca in termen de 10 zile nu le predam.
Nu ar trebui Primaria sa ne comunice sumele de plata ce revin fiecarui proprietar ? Nu ei ar trebui sa faca aceste calcule ?

Cred ca se aplica HG 28/2008 si nu OG 28/2008. Dar asa cum spuneti, primaria impreuna cu proiectantul intocmeste devizele de lucrari s.a.m.d. Dar nu am citit in acest HG ca primaria face repartizarea costurilor pe fiecare apartament. Luati acea suma comunicata oficial de primarie si repartizati-o pe fiecare apartament conform cotei indivize (proportional cu suprafata utila a fieacarui apartament), intocmiti aceasta situatie si transimiteti-o la primarie.
Aveti vreo problema sau ceva nelamuriri cu privire la acel procent de 20%, la suma de plata sau care este problema?

In aceeasi ordine de idei: beneficiarul fiind primaria, proprietarii au obligatia a se alinia regulilor impuse de firmele de executie/ constructie. Un proprietar de la parter nu doreste nicicum a-si da jos grilajul din fata geamului, iar seful de santier il obliga sa faca aceasta pentru a-si continua lucrarea. Cum poate presedintele AP stinge acest conflict intre cei doi? Acelasi proprietar sustinand ca el a investit bani in gradina (pe unde trec schelele) si ca interzice oricui sa calce in acea gradina! Ce se poate face?
Apelati la primarie. Primaria are in subordine atat serviciul asociatii de proprietari cat si politia locala cu care poate face ordine.