avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru1312

Activitate Alexandru1312

Răspuns la discuția Pensie intretinere copii
Stati linistit ca nu se pune problema doar de trait civilizat. Merg in tabere si in excursii de cate ori isi doresc. Legea nu prevede ca trebuie sa ii cresc statutul mamei. La un venit net de 9000euro lunar, nu credeti ca 3000euro este cam mult pentru doi copii?
Buna ziua,
sunt in proces cu fosta sotie pentru scaderea pensiei pe care o datorez celor doi copii ai mei. Momentan pensia de intretinere este situata sub pragul maxim prevazut de lege deoarece eu lucrez in Germania, iar copiii ramanand in Romania acel 1/4 din salar, stabilit ca plafon maxim, este peste nevoile lor. Daca eu o sa castig procesul (sau ea), dupa ce perioada ma poate da din nou in judecata fosta sotie fie pe motiv ca au crescut cheltuielile copiilor, fie ca mi-a crescut mie salariul? Are dreptul sa ma tot "poarte" prin procese pana ce copiii implinesc 25 de ani?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Test paternitate
Multumesc pentru raspunsuri.
Nici faptul ca platesc pensie alimentara, unui copil care eventual nu este al meu, nu este un motiv pentru testul de paternitate?
Buna ziua,
sunt divortat de 3 ani si am o fata de 19 ani care in urma divortului a ramas la mama ei. Odata cu divortul relatia cu fiica mea s-a racit foarte tare ea devenind din ce in ce mai obraznica si nerecunoscatoare cu mine, ultima data cand ne-am intalnit ajungand chiar sa ma injure. Desi mereu am avut impresia ca nu seamana deloc cu mine, comportamentul ei si al mamei ei din ultima vreme ma face sa cred ca ea a aflat de la mama ei ca eu nu sunt tatal ei biologic. Cum as putea sa obtin certitudinea ca este fata mea printr-un test genetic care sa-mi ateste paternitatea in conditiile in care ea si mama ei nici nu vor sa auda de asa ceva? Este posibila obligarea lor de catre un judecator la un test genetic, de paternitate?
Multumesc anticipat!