avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate Dani_Alexx

Activitate Dani_Alexx

am incercat doamna, am fost activ, mi-am luat liber, m-am dus la scoala, am vorbit cu toata lumea si invatatoarele copiilor stiau ca eu sunt plecat in stainatate si ca sunt un ordinar care nu le da nici un ban copiilor, iar cand m-am intalnit cu soacra mea la scoala a facut un circ cu tipat si cu zbierat sa iau mana dupa copii ca sunt un ordinar care vreau sa le fac rau copiilor si vreau sa ii rapesc, toti executorii judecatoresti cu acre am vorbit mi-au spus ca nu au ce sa ii faca , am intentat proces, am platit avocati si rezultat-ul a fost ca actiunea nu este fondata, pentru ca la proces au fost intrebatii copii si bineintele ca copii stiu doar ce le spune ea
Buna ziua,

Sunt tatal a trei copii si in urma divort-ului instanta a stabilit custodie comuna cu domiciluil la mama, mama copiilor ma uraste in adevaratul sens al cuvantului pentru ca am avut curajul sa divortez cand dupa 10 ani de caznicie intra in casa si nici macar nu ma saluta, de alte pretentii nici nu se putea pune problema, din momentul cand am plecat din casa respectiva nu m-a mai lasat sa vad copii, de fiecare daca cand sunam si vroiam sa vin sa ii vad pleca cu ei de acasa, a inregistrat toate certurile noastre telefonice si dupa aceea a pus copii sa le asculte, i-a mintit pe copii ca nu vreau sa ii vad si mie nu imi raspundea la telefon, dupa divort s-a stabilit ca drept de vizita pentru mine primul si al treilea weekend din luna pot sa ii iau la mine, dar fosta sotie a indoctrinat copii si le-a spus numai minciuni si copii spuneau ca nu vor sa vina la mine drept urmare nu puteam sa ii iau cu forta, nu imi raspundea la telefon, nu imi spunea ce fac , patra secret intotdeuna toate serbarile toate spectacolel de la dans ale copiilor si lor le spunea ca mi-a spus si ca nu am vrut sa vin, iar acum imi spune ca daca vreau sa vad sa vin copii trebuie sa ii platesc pe langa pensia alimentara pe care o dau luna de luna.

exista vre-un mod in care sa pot petrece timp cu copii , exista vreu mod in care sa o fac sa respecte program-ul de vizita??

Multumesc si astept raspuns de la dumneavoastra
Buna ziua,

Incerc sa caut ajutor la dumneavostra deoarece sunt in prag-ul disperarii,am dat banii la diferiti avocati care nu numai ca nu m-au ajutat cu nimic dar la sfat-ul lor situatia a devenit mult mai rea decat inainte. Sunt tatal a trei copii si din motive nerelevante in caz-ul de fata am divortat de fosta sotie, la proces-ul de divort a m incuvintat sa platesc 50% din venituri ca pensie de intretinere minori, judecatoarea ne-a spus atunci ca o sa ne faca un program de vizita care sa ne convina la amandoi si ca o sa ne faca o sentinta care sa ne avantajeze pe amndoi si sa fie si copii neafectati de acest divort, toate bune si frumoase pana cand a venit sentinta, in acea sentinta este specificat ca trebuie sa dau 50% din venituri + 50% din toate cheltuielile medicale ale copiilor si aici a inceput frumuseatea , deoarece fosta mea sotie draga si scumpa a strans toate bonurile de medicamente de la prietene si fara sa ma anunte sau fara sa imi arete vreodata acele bonuri, s-a dus cu ele la un executor judecatoresc, executorul judecatoresc ca sa castige si el un ban frumos si fara sa faca mare lucru a pus poprire pe toate conturile mele si pe salariul meu timp de 3 luni, automat eu neavand nici un venit pentru ca 50% din salariu il oprea firma mea si il vira in conturile executorului si in acelasi tump banca oprea ceilalti 50% si ii vira in contul executorului iar eu cu un salariu frumusel de altfel muream efectiv de foame, ca sa nu mai vorbim ca am vrut sa faca o refinantare la imprumuturile care le aveam si mi s-a spus ca nu se poate deoarece avand toate conturile blocate nu am platit ratele asta dupa ce ma rugam de cei de la banca cu banii in mana sa imi pot plati ratele la ghisei si ei imi spuneau ca nu se poate asa ceva.

Intrebarea mea este : este legal in Romania sa ti se opreasca 50% din venituri si sa fi obligat sa mai platesti si 50% din cheltuielile medicale , pentru ca daca mai stranje o data fosta sotie bonuri in valuare de 8000 ron si iar se duce la un executor judecatoresc eu efectiv mor de foame.

Va multumesc anticipat si astept raspuns-ul dumneavostra