avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Elena_77

Activitate Elena_77

Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o problema pe care o avem cu vecinii nostri.

Situatia se prezinta in felul urmator:

Este vorba de o casa mostenita de la parinti in urma decesului. Parintii s-au inteles bine cu acesti vecini (sot si sotie neavand copii) si au permis accesul acestora pe proprietate ori de cate ori aveau nevoie ca sa renoveze peretele casei (care se afla pe linia de hotar). De altfel au permis sa intrerupa gardul si sa faca o poarta ca sa intre cand aveau nevoie (s-a format un L in prelungirea gardului cu poarta facuta perpendicular si nu in continuarea gardului care ar fi trebuit sa fie pana la coltul casei acestora).

Intre timp pe fondul batranetii si al inchipuirii vecinilor, relatiile cu ei s-au cam deteriorat (s-a ajuns la agresivitate verbala si jigniri din partea lor. Îi deranjeaza inclusiv cainii din curtea noastra cand latra noaptea). Problema cea mai mare nu este faptul ca nu exista gard intre noi pe o portiune din hotar, ci faptul ca au o ferestra de 2 m la aproximativ 60 de cm de linia de hotar prin care suntem urmariti si jigniti cand au ei chef chiar si la 12 noaptea).
Intrebarea mea ar fi, cum se poate actiona din punct de vedere legal sa rezolvam problema cu fereastra si vederea pe care o au spre cel putin 40% din curtea noastra.

Va multumesc anticipat!

PS: Ambele constructii (atat a noastra cat si a vecinului) sunt destul de vechi poate mai bine de 50 de ani. Iar acordul dintre parintii mei si vecini a fost "la mica intelegere" sa zic asa.