avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate naemonica

Activitate naemonica

Buna ziua,

Mama mea se afla pe listele ANAF-ului in Romania cu datorii de aprox. 4000 lei pt neplata asigurarii de sanatate + penalitati pt perioada 2008 - 2014. Pentru acest lucru are poprire pe pensie (este pensionara in tara incepand cu 2014). Mentionez faptul ca ea lucreaza in Italia din 2004 pana in prezent. Mergand pe fir am aflat ca aceasta asa-zisa datorie este inregistrata la CASMB. Un reperezentant al CASMB a cerut urmatoarele documente pt clarificarea situatiei:

- Adeverinta de la ANAF cum ca in aceasta perioada nu a dobandit niciun fel de venit in Romania
- adeverinta de la registrul comertului cum ca nu detine vreo firma sau nu este asociata in vreo firma in Romania
- FORMULARUL E104 eliberat de catre autoritatile din ITALIA.(act doveditor al intregii activitati in Italia si al faptului ca in toata acesta perioada a platit contribute la sanatate in ITALIA).

Aici apare problema: Autoritartile din ITALIA refuza eliberarea acestui formular pe motiv ca acesta nu poate fi eliberat atata timp cat mama inca lucreaza acolo. Ca acest formular se elibereaza doar in momentul in care inceteaza colaborarea cu statul italian si ca in acel moment mama isi va pierde dreptul de asigurat in ITALIA, medicul de famiilie din ITALIA, etc.
In schimb, i-au eliberat o adeverinta simpla ce contine desfasuratorul contributelor platite de ea in toti acesti ani.

Evident, CASMB insista sa ceara E104 iar noi ne aflam intr-un impas. Nu putem rezolva situatia. Ce ne sfatuiti sa facem?

Va multumesc anticipat! Monica
Multumesc frumos!
Multumesc frumos pt ajutor! Cei de la banca au spus ca poprirea (nu stiu daca exprimarea este corecta -cert este ca s-a oprit suma de 300 lei din pensie) este pusa de cei de la taxe si impozite Bolintin, nu de catre vreun birou judecatoresc (cel putin asa am inteles din discutia avuta cu cei de la banca). Vom merge acolo sa depunem o contestatie.

O zi buna va doresc!
Buna ziua! Mama mea lucreaza in Italia din 2004 cu contract de munca, permis de sedere,taxe, impozite platite etc.
In urma cu aprox. 3 ani a primit de la ANAF o instiintare cum ca ar avea o datorie de aprox. 3000 lei pt obligatii restante la bugetul asig. de sanatate din venituri independente (??????). A mers la ANAF la Giurgiu si de acolo au trimis-o la Bolintin Vale la Taxe si impozite unde a depus o serie de documente solicitate (copie dupa contractul de munca din Italia, permisul de sedere, dovezi de achitare a taxelor in Italia etc.). A primit si un nr. de inregistrare si i s-a dat de inteles ca lucrurile s-au lamurit si ca nu mai are nici o datorie.
Mentionez ca mama nu are NICI UN FEL DE VENIT INDEPENDENT in Romania!
De 2 ani este pensionara in Romania iar acum in august 2016 a constatat ca are o poprire de 300 lei pe pensie pt o datorie de 4275 lei pt OBLIGATII RESTANTE LA BUGETUL ASIGURARILOR DE SANATATE.

Ma poate ajuta si sfatui cineva cum pot clarifica situatia asta si implicit cum pot anula aceasta datorie "falsa" sa ii zic asa.

Multumesc!