avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate emil_c

Activitate emil_c

Răspuns la discuția Termen legal pentru preaviz
Hmmm.....deci eu am demisionat (solicitat trecerea in rezerva)!
Art. 55
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Asta ar presupune incadrarea in litera c) din Codul Muncii.
Dar faptul ca trebuie sa primesc un raspuns de la MApN o incadreaza de fapt la litera b).
Art. 97
Incetarea raporturilor de serviciu ale functionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenta legala de numire in functia publica si are loc in urmatoarele conditii:
a) de drept;
b) prin acordul partilor, consemnat in scris;
c) prin eliberare din functia publica;
d) prin destituire din functia publica;
e) prin demisie.

Normal demisie e incadrata la litera e) din L 188/1999.
Dar situatia mea concreta corespunde literei b).

Dar eu am demisionat.
Logic si normal preavizul este atat pentru protectia angajatorului cat si pentru protectia angajatului. Daca eu nu primesc un raspuns referitor la solicitarea mea(in termenul de preaviz de 30 de zile stipulat in L188/1999), nu este considerat un abuz?
Si daca astept sa dea institutia curs solicitarii mele, mai poate fi considerata demisie?
Răspuns la discuția Termen legal pentru preaviz
Multumesc. Dar....
In cazul in care eu nu ma prezent la serviciu, se demareaza procedura prin care teoretic eu devin dezertor.
Cat este durata preavizului? Pentru ca in legea 80/1995 este stipulata doar trecerea in rezerva prin demisie, nu si o perioada de preaviz!
Buna ziua,
Sunt (Am fost???) ofiter in cadrul MApN. Mi-am depus demisia in data de 01.07.2016, iar pana acum (20.08.2016) nu am primit nici un raspuns pentru solicitarea mea de a fi trecut in rezerva. Pana acum am beneficiat de zile de CO pe durata lunii august, dar si acestea se termina, iar teoretic eu ar trebui sa ma intorc la munca.
Care e termenul legal pentru ca solicitarea mea sa produca efecte (chiar daca nu am primit un raspuns in acest sens)? Si conform carei legi?
Pentru ca eu deja incep sa resimt o usoara bataie de joc la adresa mea, in conditiile in care deja au trecut mai mult de 50 de zile de la data solicitarii.
Va multumesc anticipat