Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen legal pentru preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen legal pentru preaviz

Buna ziua,
Sunt (Am fost???) ofiter in cadrul MApN. Mi-am depus demisia in data de 01.07.2016, iar pana acum (20.08.2016) nu am primit nici un raspuns pentru solicitarea mea de a fi trecut in rezerva. Pana acum am beneficiat de zile de CO pe durata lunii august, dar si acestea se termina, iar teoretic eu ar trebui sa ma intorc la munca.
Care e termenul legal pentru ca solicitarea mea sa produca efecte (chiar daca nu am primit un raspuns in acest sens)? Si conform carei legi?
Pentru ca eu deja incep sa resimt o usoara bataie de joc la adresa mea, in conditiile in care deja au trecut mai mult de 50 de zile de la data solicitarii.
Va multumesc anticipat
In situatia in care v-ati depus demisia, raportul de serviciu/de munca inceteaza la expirarea perioadei de preaviz fara a fi nevoie de acordul angajatorului.

Dupa 50 de zile de la depunerea demisiei, nu se mai poate vorbi de un raport de munca /de serviciu activ.
Multumesc. Dar....
In cazul in care eu nu ma prezent la serviciu, se demareaza procedura prin care teoretic eu devin dezertor.
Cat este durata preavizului? Pentru ca in legea 80/1995 este stipulata doar trecerea in rezerva prin demisie, nu si o perioada de preaviz!
Cadrele militare au statut de functionar public, deci ar trebui sa le fie aplicabile prevederile Legii nr.188/1999 privind Statutul functionarului public ,care prevede un termen de preaviz in cazul demisiei de 30 de zile.
Cf.prevederilor art85 lit l din Statutul cadrelor militare,pina la comunicarea ordinului de trecere in rezerva, cei in cauza sint obligati sa-si indeplineasca atributiile functiilor in care sint incadrati, precum si toate indatoririle ce le revin.
ContSters400311, utilizator
emil_c a scris:

Multumesc. Dar....
In cazul in care eu nu ma prezent la serviciu, se demareaza procedura prin care teoretic eu devin dezertor.

Intr-adevar, neprezentarea la serviciu atrage angajarea raspunderii disciplinare a dvs.
Hmmm.....deci eu am demisionat (solicitat trecerea in rezerva)!
Art. 55
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Asta ar presupune incadrarea in litera c) din Codul Muncii.
Dar faptul ca trebuie sa primesc un raspuns de la MApN o incadreaza de fapt la litera b).
Art. 97
Incetarea raporturilor de serviciu ale functionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenta legala de numire in functia publica si are loc in urmatoarele conditii:
a) de drept;
b) prin acordul partilor, consemnat in scris;
c) prin eliberare din functia publica;
d) prin destituire din functia publica;
e) prin demisie.

Normal demisie e incadrata la litera e) din L 188/1999.
Dar situatia mea concreta corespunde literei b).

Dar eu am demisionat.
Logic si normal preavizul este atat pentru protectia angajatorului cat si pentru protectia angajatului. Daca eu nu primesc un raspuns referitor la solicitarea mea(in termenul de preaviz de 30 de zile stipulat in L188/1999), nu este considerat un abuz?
Si daca astept sa dea institutia curs solicitarii mele, mai poate fi considerata demisie?
emil_c, utilizator