avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate matei_stoica

Activitate matei_stoica

Buna ziua,

Doresc constructia unei case unifamiliale. Mi-am scos certificat de urbanism insa am o nedumerire. Conform certificat urbanism regimul de inaltime este specificat astfel: P+E+M, inaltime maxima 10,50m

Eu doresc realizarea unei constructii D+P+E, care nu va depasi inaltimea maxima de 10,50m.

Conform discutiei cu cei de la primaria comunei de care apartin mi-au comunicat ca PUZ-ul asta prevede si ca m-ar ajuta dar nu prea stie cum. Vecinul de langa mine are demisol si casa a fost construita acum vreo 2-3 ani, fiind vorba de niste parcele de teren recent intrate in intravilan.

Daca este vorba de nerespectarea P+E+M, insa se va respecta inaltimea maxima, se poate obtine in vreun fel autorizatia de constructie? Atata timp cat studiul geotehnic ar permite constructia unei D+P+E care ar fi problema de a nu mi se elibera autorizatia de constructie?

Aveti idee cat mai costa un PUD si in medie cam cat timp dureaza?

Multumesc mult pentru ajutor.
Buna ziua,

Am un apartament situat la etajul 4 din 4, iar in cartea funciara a imobilului apartamentul este incadrat defapt ca si mansarda (tavanul fiind de rigips prins de grinzi de lemn) iar acoperisul este impartit intre locatarii de la etajul 4. Doresc amenajarea podului de deasupra apartamentului meu prin compartimentare cu rigips (3 camere + baie).

Pentru a putea intabula in CF amenajarile si respectiv noua suprafata a imobilului ce autorizatii am nevoie? Am nevoie de certificat de urbanism de la primarie pentru amenajarea podului, dar pentru schimbarea compartimentarii existente? Practic nu modific regimul de inaltime al imobilului si nu fac modificarii care pot afecta structura acoperisului. Structura blocului este bazata pe stalpi de sustinere din fier-beton si grinzi de sustinere. Peretii interiori ai imobilului nu sunt pereti de rezistenta. Lucrarile trebuiesc supervizate de un inginer cadastrist sau cum se va numi? La finalizarea lucrarilor ma gandesc ca am nevoie de un proces verbal de receptie la terminarea lucrarilor vizat de cineva. Sau? Fiind vorba de amenajarea podului unei mansarde am nevoie de acordul vecinilor? Avand in vedere ca vor fi efectuate modificari la partea electrica si respectiv partea sanitara am nevoie de proiecte pentru aceste doua instalatii?

Cu ce ar trebui sa incep din punct de vedere documentatie? Doresc ca modificarile ce le voi aduce imobilului sa le notez in CF. Am vecin care si-a amenajat podul insa nu si-a facut intabulare la CF a spatiului suplimentar.

Va multumesc mult pentru ajutor!