avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelac41

Activitate Mihaelac41

Buna ziua!Daca eu mi-am dat demisia de la fostul loc de munca in data de 23.09,am fost in preaviz pana pe data de 3.10 si urmand sa primesc salariu in data de 20.10.Mai trebuie sa-mi plateasca si 17 zile de Co.Azi am sunat la firma si mi-au spus ca imi va intra salariul pe luna septemprie si ptr ca mai am si zile lucrate din octombrie ,luna viitoare mi se vor plati zilele acelea muncita si co.Legal nu trebuie sa imi plateasca acum pe 20 tot ce aveau de platit,fiind lichidarea?Va multumesc
Răspuns la discuția Amenda in timpul serviciului
Nu ,nu am primit fisa postului.
Răspuns la discuția Amenda in timpul serviciului
Am vazut ca in fisa postului exista un paragraf care mentioneaza faptul ca ,daca angajatul ,in timpul serviciului primeste o amenda,i se poate achita de catre angajator cu conditia sa nu-i fie retinut si permisul de conducere.Eu nu am luat la cunostinta prevederile aceste Fise a postului.Credeti ca as putea sa actionez angajatorul in instanta?
Răspuns la discuția Amenda in timpul serviciului
Nu au fost discutate detalii de timp,in fisa postului nu apare nimic.Angajatorul ne spune ca pentru fiecare deplasare trebuie sa scoatem cel mai scurt timp.Refuza sa plateasca amenda,spune ca ar fi platit-o daca nu-mi suspenda si permisul.
Buna ziua!Sunt agent de interventi .Astazi in timpul serviciului am primit efractie la un obiectiv si a trebuit sa ma deplasez acolo(conform fisei postului il cel mai scurt timp cu putinta).Asta a insemnat sa depasesc limita de viteza legala de circulat si sa primesc o amenda si suspendarea permisului.Intrebarea mea este :firma este obligata sa-mi plateasca amenta ,tinand cont ca eu am facut deplasarea aceea in interes de serviciu?Daca da si refuza eu ce pot face?Multumesc