avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Activitate dmfarm

Activitate dmfarm

Răspuns la discuția Returul bonusului de instalare
Am inteles.

Multumesc!
Răspuns la discuția Returul bonusului de instalare
Buna!

Termenul folosit de ei in actul aditional este de "bonus de instalare". Pentru acest bonus eu m-am mutat din localitatea de domiciliu la 300 de km distanta.

Si da, este acordat de un angajator privat. Nu a actionat pana acum pentru ca eu am ramas tot in acelasi grup de firme, desi nu este specificat asta in contract sau in actul aditional.

Acum, conditiile de lucru s-au inasprit si este un nivel de stres foarte ridicat si ca urmare a acestor conditii am decis sa demisionez.
Buna ziua!

Am fost angajat la firma A. Cu firma A am semnat un act aditional in care se precizeaza ca daca raman in firma A 36 de luni mi se acorda un "bonus de instalare" in valoare de X lei net.

Clauzele pentru intrerupere a contractului de munca spun ca trebuie sa returnez banii, iar articolele invocate sunt: art. 55 lit. b, art. 56 lit. f si h, art. 61 lit a si b, art. 31 alin. 3 si art. 81 din legea 23/2003.

Firma A, pentru a putea obtine aprobare de a elibera "morcovi" pacientilor, a decis ca trebuie sa mute angajatii la firma B. (in aceeasi locatie)

Pentru asta, angajatii au facut fiecare, la rugamintea angajatorului, cereri pentru incetarea cu acordul partilor a contractului de munca. In aceasta cerere nu specifica perioada in care eu sunt obligat sa returnez banii si nici nu specifica ceva de actul aditional, iar pana astazi au trecut peste 6 luni de la incheierea contractului.

Mentionez de asemenea ca de atunci sunt angajat la firma B, iar in contractul de munca nu specifica nimic referitor la actul aditional semnat cu firma A.

Intrebarea mea este: care este termenul legal pentru ca o firma sa recupereze bonusul de instalare, prin orice mijloace legale?