avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate allyna9876

Activitate allyna9876

Buna ziua,
Doua contracte incheiate la Unicredit au fost declarate scadente anticipat si apoi s-a facut cesiune de creante, pt ambele, catre Eos Ksi. Suma este de 10800 ron si 19000 ron. Eu ca imprumutant nu am nimic pe numele meu, imi pot popri decat salariu, coplatitorul este coproprietar impreuna cu sotia pe o casa a carei valoare evaluata este de apx 4 miliarde jumatate. Pot cei de la aceasta firma sa solicite executarea coplatitorului prin executarea imobilului? Adica pentru o sumele mentionate anterior sa execute un bun de valoarea aceasta? Mentionez ca sumele au fost mai mari insa s-a platit pana acum apx 5000 si a mai ramas diferenta mentionata mai sus,

Multumesc.
Buna ziua,

Un contract de credit bancar care a fost cesionat catre SC EOS KSI ROMANIA SRL în calitate de mandatar al EOS FINANCE GMBH, poate fi executat silit prin vanzarea bunurilor imobile? S-a primit notificare de cesionare a creditului intre Unicredit si Eos, cu cei de la Eos nu s-a incheiat nici un acord de plata scris, s-a achitat o parte din suma insa incepand cu a tria plata efectuata catre ei au inceput sa solicite sa se achite sume foarte mari amentintand cu executarea silita a bunuriilor. Din cate am citit nu ar avea dreptul legal de a executa astfel clientii insa doresc sa stiu sigur acest lucru.

Si in al doilea rand, daca odata ce a fost cesionata creanta, ea mai poate fi inapoiata bancii pentru a putea astfel banca sa execute silit prin vanzarea de immobile?