avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate marcelmanaila

Activitate marcelmanaila

Lucrez in invatamant, data nasterii 20 sept. 1951, stagiu de cotizare la pensie: 39 de ani; la data de 31 august 2016 am depus la Casa de Pensii Bacau dosar pentru iesire la pensie anticipata partiala, merg in continuare la serviciu, urmand ca la primirea deciziei de pensionare sa prezint la casa de pensii decizia de incetare a activitatii, pentru ca pensia sa poata fi pusa in plata;insa cei de la casa de pensii mi-au spus ca nu voi primi o decizie de pensie anticipata, ci una de pensie pentru limita de varsta (implinesc varsta standard pe 20 sept. 2016), avand in vedere ca perioada cat ar trebui sa beneficiez de pensie anticipata este de doar 20 de zile si ca scoala s-ar putea sa nu-mi accepte incetarea activitatii (legea educatiei nu permite pensionarea in cursul anului scolar), nefiind vorba de o decizie de pensie anticipata, ci de una de pensie pentru limita de varsta.
In acest caz (daca nu mi se accepta incetarea incetarea activitatii pentru a putea primi pensie), as putea sa-mi dau demisia pentru a obtine dovada incetarii contractului de munca? Sau ce alta solutie exista?