Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Lucrez in invatamant, data nasterii 20 sept. 1951, stagiu de cotizare la pensie: 39 de ani; la data de 31 august 2016 am depus la Casa de Pensii Bacau dosar pentru iesire la pensie anticipata partiala, merg in continuare la serviciu, urmand ca la primirea deciziei de pensionare sa prezint la casa de pensii decizia de incetare a activitatii, pentru ca pensia sa poata fi pusa in plata;insa cei de la casa de pensii mi-au spus ca nu voi primi o decizie de pensie anticipata, ci una de pensie pentru limita de varsta (implinesc varsta standard pe 20 sept. 2016), avand in vedere ca perioada cat ar trebui sa beneficiez de pensie anticipata este de doar 20 de zile si ca scoala s-ar putea sa nu-mi accepte incetarea activitatii (legea educatiei nu permite pensionarea in cursul anului scolar), nefiind vorba de o decizie de pensie anticipata, ci de una de pensie pentru limita de varsta.
In acest caz (daca nu mi se accepta incetarea incetarea activitatii pentru a putea primi pensie), as putea sa-mi dau demisia pentru a obtine dovada incetarii contractului de munca? Sau ce alta solutie exista?
Legea nr.1/2011 in forma prevazuta de O.U.G.49/2014:

86. La articolul 284, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control se pensioneaza pentru limita de varsta, anticipat si anticipat partial, la data incheierii anului scolar in care implineste varsta standard de pensionare sau, dupa caz, in situatia pensiei anticipate si anticipate partiala, varsta standard redusa cu cel mult 5 ani."

87. La articolului 284, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul personalului didactic care se pensioneaza in conditiile alin. (2), contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de admitere a cererii de pensionare."

In mod normal decizia ar trebui sa fie pentru pensie anticipata partiala,
Daca va fi de limita de varsta va fi pe raspunderea casei locale de pensii.
Orice fel de decizie veti primi va trebui aplicat art.284(2^1).