avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta

Sunt femeie,nascuta la data de 19 VI 1960 si am intrat in invatamant la data de 1 sept.1979. Am lucrat , fara intrerupere , pana la aceasta data .
As dori sa stiu care este data la care pot iesi la pensie ( din invatamant),la limita de varsta .
Cu toata consideratia !!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:13, 27 Februarie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Limita de varsta incepand cu 01/09/2022.
~ Conținut șters la cerere ~
O.U.G.49/2014

86. La articolul 284, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control se pensioneaza pentru limita de varsta, anticipat si anticipat partial, la data incheierii anului scolar in care implineste varsta standard de pensionare sau, dupa caz, in situatia pensiei anticipate si anticipate partiala, varsta standard redusa cu cel mult 5 ani."

87. La articolului 284, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul personalului didactic care se pensioneaza in conditiile alin. (2), contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de admitere a cererii de pensionare."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata marcelmanaila marcelmanaila Lucrez in invatamant, data nasterii 20 sept. 1951, stagiu de cotizare la pensie: 39 de ani; la data de 31 august 2016 am depus la Casa de Pensii Bacau dosar ... (vezi toată discuția)
Pensionare de drept popoacaflorica popoacaflorica Buna ziua, lucrez la un liceu.Pe data de 02/07/2016 ma pensionez de drept.As dori sa stiu daca pot sa cumulez pensia cu salariu la ceasta unitate si in ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare invatamant marin83 marin83 profesorii se pot pensionare cu 3 ani inaintea varstei standard? (vezi toată discuția)