Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare cadru didactic

Când încetează cim pt un cadru didactic care se va pensiona la limită de vârstă la data încheierii anului şcolar 2015-2016?
Legea nr.1/2011
art.284
(1) Personalul didactic beneficiază de pensie în condiţiile prevăzute de legislaţia de asigurări sociale şi pensii care reglementează sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat şi anticipat parţial, la data încheierii anului şcolar în care împlineşte vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situaţia pensiei anticipate şi anticipate parţială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.
2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003- Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul personalului didactic care se pensionează în condiţiile alin. (2), contractul individual de muncă încetează de drept la data comunicării deciziei de admitere a cererii de pensionare.
.....
Mulţumesc.
În acest caz data încheierii anului şcolar este 31 aug 2016. Cadrul didactic are dreptul să vină la post după 1 sept 2016 până la comunicarea deciziei sau postul poate fi scos vacant începând cu 1 sept 2016 în vederea ocupării în etape de mobilitate până la 1 sept.
Contractul individual de muncă încetează de drept la data comunicării deciziei de admitere a cererii de pensionare, situatie in care cadrul didactic va veni la munca la data comunicarii deciziei de pensionare.
Mulţumesc.
în această situaţie să înţeleg că postul didactic în cauză este al cadrului didactic până la comunicarea deciziei de admitere a cererii de pensionare, adică şi după 1 sept. 2016?
Da, asa este ..