Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare cadru didactic

Buna ziua .
Petru cadrele didactice care se pensioneaza pentru limita de varsta la 31 08.2016 deciziile de incetarea ContractuluiIndividual de Munca se elibereaza cu data de 01,09,2016 ( avand in vedere indeplinirea cumulativa a conditiilor de varsta standard de pensionare si a stagiului minim de cotizare ) sau la primirea Deciziei de pensionare de la Casa Natională de Pensii?

Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificarile și completările ulterioare:
Art. 284(1) Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari
sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control se pensionează pentru
limită de vârstă, anticipat şi anticipat parţial, la data încheierii anului şcolar în care împlineşte vârsta
standard de pensionare sau, după caz, în situaţia pensiei anticipate şi anticipate parţială, vârsta standard
redusă cu cel mult 5 ani.
(2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul personalului didactic care se
pensionează în condiţiile alin. (2), contractul individual de muncă încetează de drept la data
comunicării deciziei de admitere a cererii de pensionare.
Multumesc!