avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate avramgeorgiana

Activitate avramgeorgiana

Am inteles...deci sub nicio forma nu am cum sa evit sa se ia in calcul jobul part-time.Legea asta oricum avantajeaza doar o anumita categorie de mamici.Nu mi se pare corect sa obtin aceeasi indemnizatie cu a unei persoane care a avut un salariu minimum pe economie in ciuda faptului ca inainte si dupa jobul part time am avut venituri nete de peste 2000 lei(am facut calculul incluzand jobul meu part time,si tot pe la 1000-1100 lei ma invart).
Avand 4 locuri de munca in ultimii 2 ani, trebuie sa prezint adeverinta cu veniturile nete realizate de la toti cei 4 angajatori sau numai de la cei cu care am constituit 12 luni ?
Jobul part-time ,din alte surse,am inteles ca este considerat" colaborare"si nu s-ar lua in calcul, eu am acceptat acel job mai mult pentru a "invata" meseria respectiva,n am stiut ca o sa ma cam incurce la un moment dat... Ar trebui sa imi para rau ca am avut un job part time in momentul asta..:) Nu stiu cat de bine ( nu as vrea sa fac ceva ilegal ) este ce spun eu acum..dar daca nu atasez la dosar acea perioada?...
Buna seara, va rog sa ma ajutati intr-o privinta. Am nascut pe 10 octombrie 2016,concediul postnatal s-a terminat pe 12.12 am cele 12 luni lucrate succesiv dar la 2 intreprinderi. La una dintre ele am lucrat cu norma intreaga iar la cealalta part-time 2 ore/ zi ( venit lunar din aceasta 226 ron ). In ultimile 24 de luni am lucrat dupa cum urmeaza :

Sc.Mobxxxxxx.Srl - norma intreaga 05.02.2016 - prezent (9 luni )
Sc.Crxxxxxxxx.Srl- part time 2 ore /zi 02.10.2015 - 05.02.2016 ( 4 luni )
Nu am lucrat nicaieri in perioada 11.06.2015 - 02.10.2016 (4 luni)
Sc.Mobxxxxxx.Srl - norma intreaga 11.03.2015 - 11.06.2015 (3 luni )
Sc.Adxxxxxxx.Srl - norma intreaga 02.11.2014 - 11.03.2015 (4 luni )

Intrebarea este, se calculeaza ultimile 12 luni succesive anterioare lunii nasterii copilului in ciuda faptului ca in aceste 12 luni am venituri din activitati part time?
Am lucrat 9,respectiv 4 luni la aceeasi societate ( Sc.Mobxxxxx.srl),nu ar putea sa imi calculeze de la acestea doua si sa sarim peste cel cu part-time?)
La toate celelalte joburi am avut venituri mari si m-ar ajuta sa obtin o indemnizatie mai mare...cel partime ma cam trage in jos...ce variante am ?:( Multumesc !
Va multumesc pentru raspunsuri, din fericire am obtinut prelungirea contractului...in cele din urma! :)
Va multumesc, totusi raman cu o dilema, colegul dvs a prezentat 2 posibilitati : Casa de Asigurari de sanatate / Somajul... care varianta este cea favorabila mie? Si daca este vorba de somaj, in cat timp dupa ce nasc trebuie sa ma prezint cu concediul medical la dansii?
Buna ziua,sper sa ma puteti lamuri in legatura cu problema cu care ma confrunt si anume : din 5 febr.2016 sunt angajata cu contract pe perioada determinata pana la data de 5 oct 2016 ( mentionez ca inainte de acest contract am mai fost angajata la o alta firma pentru 5 luni si am cele 12 luni lucrate anterioare datei nasterii, necesare pentru CCC), sunt in concediu de maternitate din 8 august, data probabil a nasterii 05- 10 oct 2016. Problema ar fi urmatoarea: daca CIM expira in timpul concediului de maternitate, mai pot beneficia de CCC intrucat nu am cele 42 de zile de postanal care din cate am inteles sunt obligatorii?Unde trebuie sa ma duc, la AJOFM ( si cu ce documente ) sau la Casa de asigurari de sanatate de care apartin cu domiciliul pentru a-mi platii concediul de postnatal dupa care sa intru in CCC? Multumesc !