avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate Mihail1

Activitate Mihail1

Buna, numele meu este Mihai,am 30de ani si ma confrunt cu o problema majora. Sunt tatal unui copil de 2ani si 9 luni. Nu sunt casatorit cu mama copilului dar am locuit mereu impreuna si am format o familie .Copilul s-a nascut in Romania ,unde am locuit o scurta perioada de timp, apoi ne-am mutat in Italia unde traisem anterior nasterii, cu parintii concubinei. Mentionez ca in tot acest timp eu amm fost cel care a intretinut familia deoarece concubina nu a muncit pana acum ,ea avand 23 de ani. Anul trecut am hotarat de comun acord sa incercam un trai mai bun in UK ,unde am venit eu si ulterior dupa ce m-am stabilit ,avand servici ,am luat o locuinta , la 2 luni a venit si concubina cu copilul. La alte 2 luni au venit si parintii ei ,in scopul de a ne ajuta cu, copilul ca noi sa muncim amandoi. In final au mers la munca parintii ei deoarece ei i se parea munca grea si a ales sa stea cu copilul, doar ca de la inceput rolul de mama ei i sa parut greu si am observat ca copilul nu este ingrijit cum trebuie si am inceputt sa-i subliniez lucrul asta si sa si ma ocup de cat de multe sarcini puteam dupa munca sa o ajut ,dar lucrurile se inrautateau incat am ajuns sa vin de la munca sa fac mancare , curatenie si sa ies si cu copilul in parc. Am avut multe discutii si certuri cu raspunsul ca ea"nu este sluga nimanui".Cu scurt timp in urma a vrut sa inceapa totusi sa munceasca ,dar a muncit doar 3 saptamani ,gasind scuze sa nu mai mearga. De o luna parintii ei s-au mutat in alta casa ,unde prezenta ei si a copilului nostru era permanenta ajungand sa si doarma acolo la indemnurile parintilor care mereu au dorit sa creasca copilul nostru ca si cum ar fi al lor ajungand intr-o perioada sa nu am un cuvant de spus in cresterea lui. In urma unei discutii mi -a spus ca i mi ia copilul si se muta la parinti, lucru care s-a intamplat. Sunt disperat pentru ca i-mi iubesc copilul si stiu ca ea nu este o mama responsabila iar mediul din casa in care sta nu este unul adecvat ,ei find consumatori zilnici de alcool iar tatal si recalcitrant. Doresc sa cer custodia copilului meu , dar nu stiu daca acest lucru se face in tara noastra sau in UK, cui sa ma adresez si ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a avea sansa de al creste si educa. Am vrut sa anunt autoritatile de aici dar i-mi este frica sa nu -mi ia ei copilul. Mentionez si faptul ca am suspiciuni ca mai si plezneste copilul nostru , el avand reactii de frica in prezenta ei. Va rog lamuriti-ma , sunt disperat !!! Astept raspunsul d-voastra.