avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate salesman

Activitate salesman

Buna ziua,

In perioada 09.2008-10.2009 am executat lucrari de executie si montaj in calitate de subantreprenor.Lucrarile sau executat si achiatat conf. contract.
Procesele verbale de receptie a lucrarilor ( din pct de vedere cantiativ , calitativ si respectarea proiectului nu sunt obiectiuni) sunt semnate si confirmate de catre seful de santier.
Urmand ca la terminarea contractului sa-mi fie restituiti prima parte a garantiilor adica de 5% din val.facturii.
Mentionez ca pina la acesta data nu am solicitat restituirea garantiilior cu toate ca lucrarea s-a terminat in FEBR 2009 iar la finele anului 2009 am primit de la ANTREP fisa soldului cu garantii confirmata si semnata de catre ei,..pe care am confirmato.

Text contract Art 7 Garantii:

Cuantumul garantiilor de buna executie a contractului este de 10% din pretul acestuia,garantia va fi constituita in lei prin retineri succesive din plata cuvenita pt fact partiale.
Beneficiarul va restitui garantia astfel:
5% la din val garantiei in termen de 10zile lucratoare de la data incheieri P.Vde receptie la terminarea lucrarilor pt obiectivul de investitii,daca nu a ridicat pina la acea data pretentii asupra ei, iar riscul de vicii ascunse este minim.
restul de 5% din val garantiei in termen de 60zile de la expirarea contractului, pe baza procesului verbal de receptie finala fara obiectiuni.Garantie lucrarilor fiind de12luni de la data terminarii lucrarilor.

Ca procedura de recuperare a sumei ,..am incercat sa vb cu conducatorul societatii care refuza sa stea de vb.Am inaintat o cerere de restituire si am atasat o situatie cu sumele ce trebuiesc achitate ( cei 5%) cu toate documentele contractului.Pt cererea depusa nu am primit nici un nr de inregistrare ,..si nici un alt document care sa ateste ca am depus acesta cerere.

Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pentru recupererea sumei avind in vedere cele descrise mai sus.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția retragere asociat din firma

Asa este , problemele cu care ma confrunt nu sunt nu mai astea a mai incurcat si altele.
Nu am incotro va trebui sa merg mai departe pt al scoate din societate cit mai curind.


Răspuns la discuția retragere asociat din firma
Multumesc pt raspuns.

Ref: cine este in prezent Administrator in firma?

Ca sa nu fie probl in soc am hotarit ca amindoi sa fim administratori.
Răspuns la discuția retragere asociat din firma
Multumesc pt ajutor.
Banuiesc ca documentele necesare pt retragere le pot obtine de la ORC.
Daca puteti sa-mi spuneti pe scurt in afara de doc.societatii /stampila/ carte de identitate/ ce alte doc mai sunt necesare.
Suntem 2 asociati/ administratori in firma ( cu parti sociale 50% fiecare) care societate a fost constituita si inmatriculata in 29 MAI 2008. Dupa 10zile " partenerul" ma anunta ca nu mai doreste sa fie actionar in acc firma.

Mentionez ca, capitalul social este 200.00RON.

In aceasta situatie doresc sa stiu ce am de facut si unde ma pot adresa cit ma urgent!!!

Pentru rezolvarea problemei caut o societate care ofera servicii de consultanta.


Multumesc,

Tiberiu