avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere asociat din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere asociat din firma

Suntem 2 asociati/ administratori in firma ( cu parti sociale 50% fiecare) care societate a fost constituita si inmatriculata in 29 MAI 2008. Dupa 10zile " partenerul" ma anunta ca nu mai doreste sa fie actionar in acc firma.

Mentionez ca, capitalul social este 200.00RON.

In aceasta situatie doresc sa stiu ce am de facut si unde ma pot adresa cit ma urgent!!!

Pentru rezolvarea problemei caut o societate care ofera servicii de consultanta.


Multumesc,

Tiberiu

Mergeti la ORC impreuna cu asociatul si preluati partea lui de 50 %. E foarte simplu.
Multumesc pt ajutor.
Banuiesc ca documentele necesare pt retragere le pot obtine de la ORC.
Daca puteti sa-mi spuneti pe scurt in afara de doc.societatii /stampila/ carte de identitate/ ce alte doc mai sunt necesare.
In aceasta situatie, este necesar un contract cesiune parti sociale, act aditional la Actul constitutiv, inregistrare la registru.
Fie desemnati un avocat sa se ocupe de problema dvs., fie va adresati unuii consilier de le registru, dar va trebui sa pierdeti timp.
Actele ce trebuie depuse la Registru sunt:
- Hotararea AGA
- Contract de cesiune parti sociale
- Act Constitutiv actualizat
- Formularele tipizate de la ONRC.
Cine e in prezent Administrator in firma?
Multumesc pt raspuns.

Ref: cine este in prezent Administrator in firma?

Ca sa nu fie probl in soc am hotarit ca amindoi sa fim administratori.

Alte discuții în legătură

Cesiune Alexandru Arsu Alexandru Arsu Buna seara, Intampin urmatoarea problema: Se da un SRL cu asociat unic si 4 persoane implicate in aceasta poveste. A este primul asociat. Pe 01.05 acesta ... (vezi toată discuția)
Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Schimbare administrator Lia_na Lia_na Buna ziua! Sunt administrator la o firma, la care suntem 4 asociati, fiecare cu 25% actiuni. Eu vreau sa ies din aceasta firma si sa cedez actiunile unui ... (vezi toată discuția)