Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare administrator

Buna ziua!
Sunt administrator la o firma, la care suntem 4 asociati, fiecare cu 25% actiuni. Eu vreau sa ies din aceasta firma si sa cedez actiunile unui anumit asociat, care sa devina si administrator. Cum trebuie procedat?
De ce fel de societate este vorba? (SRL, SA, SCA, SCS, SNC)
In mod normal trebuie urmatoarele:
1. HOTARARE AGA
2. ACT ADITIONAL
3. ACT CONSTITUTIV ACTUALIZAT
Este vorba de SRL.
Nu este suficient contract de cesiune la ORC?
~ Conținut șters la cerere ~
Hotarare AGA (care sa cuprinda aprobarea cesiunii, revocarea administratorului si numirea noului administrator)
Contract de cesiune de parti sociale
Declaratie administrator + specimen de semnatura
Act constitutiv reactualizat in baza Hot. Aga
romascanu, moderator
Nu este suficient contract de cesiune de parti sociale la ORC. Acesta de obicei, se include in actul aditional, din diverse motive.
Daca este vorba de SRL atunci e corect ce ti-am scris. Desigur ca actul aditional si hot aga trebuie sa cuprinda toate modificarile pe care le faci.
Mult succes!!!