avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare administrator

Buna ziua!
Sunt administrator la o firma, la care suntem 4 asociati, fiecare cu 25% actiuni. Eu vreau sa ies din aceasta firma si sa cedez actiunile unui anumit asociat, care sa devina si administrator. Cum trebuie procedat?
Cel mai recent răspuns: dragos1987 , utilizator 15:04, 7 Februarie 2012
De ce fel de societate este vorba? (SRL, SA, SCA, SCS, SNC)
In mod normal trebuie urmatoarele:
1. HOTARARE AGA
2. ACT ADITIONAL
3. ACT CONSTITUTIV ACTUALIZAT
Este vorba de SRL.
Nu este suficient contract de cesiune la ORC?
~ Conținut șters la cerere ~
Hotarare AGA (care sa cuprinda aprobarea cesiunii, revocarea administratorului si numirea noului administrator)
Contract de cesiune de parti sociale
Declaratie administrator + specimen de semnatura
Act constitutiv reactualizat in baza Hot. Aga
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2007
romascanu, moderator
Nu este suficient contract de cesiune de parti sociale la ORC. Acesta de obicei, se include in actul aditional, din diverse motive.
Daca este vorba de SRL atunci e corect ce ti-am scris. Desigur ca actul aditional si hot aga trebuie sa cuprinda toate modificarile pe care le faci.
Mult succes!!!

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale srl adrian00 adrian00 Este vorba despre un SRL cu doi asociati, ambii administratori cu 50% parti sociale fiecare. Nemaidorind sa fac parte din firma, am decis sa cesionez partile ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale Cristina Vasile Cristina Vasile La un srl, cei doi asociati din care unul este si administrator vor sa cesioneze partile sociale unei terte persoane care sa fie asociat unic si ... (vezi toată discuția)
Cesionarea partilor de interes igor_drangoi igor_drangoi In situtia unei societati cu raspundere limitata, in care au fost cesionate o partile sociale (de la 50%:50% la 25%:25%:25%:25%). Cesioanrea nu a fost ... (vezi toată discuția)